چگونه کتاب خود را منتشر کنیم؟

چگونه ترجمه کتاب خود را منتشر کنیم

چگونه کتاب منتشر می شود؟ انواع چاپ کتاب کدام است؟ نشر چیست؟ انواع نشر کدام است؟ ناشر کیست؟ انتشار کتاب چیست؟ نشر دیجیتال چیست؟ نشر آفست چیست؟ اینها سئوالاتی است که در وبلاگ انتشارات ترجمک پاسخ داده می شود. در این مقاله به این سئوال می پردازیم: چگونه کتاب خود را منتشر کنیم؟

چگونه می توان کتاب خود را منتشر کرد: راهنمای موفقیت در سال ۲۰۲۰

اگر شما یک نویسنده تازه کار هستید، مشخص است که بطور کامل نمی دانید: چگونه می توانید کتاب خود را منتشر کنید. به هر حال امروزه گزینه های انتشار بیشتری نسبت به گذشته وجود دارد. هر مترجم یا مولفی خودش باید با توجه به مزایای نسبی انواع نشر و آنچه که واقعاً از این تجربه می خواهد (شهرت و آوازه، اعتبار ادبی یا اینکه بتواند بگوید که این کار را انجام داده است)، در مورد نوع چاپ و نشر کتاب خود تصمیم بگیرد.

در این مقاله مسیر نشر سنتی را بحث می کنیم، چیزی که اکثر نویسندگان وقتی درباره “چاپ کتاب” صحبت می کنند، به آن فکر می کنند. اگر تصور می کنید که خود-انتشاری بیشتر به درد شما می خورد، راهنمای خود-انتشاری انتشارات ترجمک را بخوانید. در اینجا فواید و معایب انواع نشر و وضعیت نشر را کنار گذاشته و مستقیم به سراغ انتشار سنتی کتاب می رویم: موجودی شما بایستی چه چیزی باشد که ناشر کار شما را بپذیرد!

مرحله ۱: درباره ژانر کتاب خود تحقیق کنید

اگر از صد مربی، نویسنده و مولف و ویراستار در مورد نشر کتاب خود راهنمایی بخواهید، ۹۵ نفر از آنها به شما می گویند که در مورد ژانر کتاب خود تحقیق و بررسی کنید. پنج نفر دیگر احتمالا فرض می کنند که قبلا این کار را کرده اید.

چاپ کتاب کودکانبه عنوان یک نویسنده شما نه تنها باید با معاصران خود (و بزرگان همیشگی) آشنا باشید و از آنها بیاموزید، بلکه باید بدانید که مردم چه نوع کتابهایی را می خرند. اینکار هم در مورد کتابهایی که ناشران به دنبال آن هستند و هم در مورد چگونگی جا افتادن کتاب شما در آن فضا ایده و پیش ذهنیتی می دهد.

نکاتی در مورد روند نشر: بد نیست به نوشتن کتابی بپردازید که از روند و گرایشات فعلی نشر تبعیت می کند (به نظر خون آشام ها ، قهرمان های زن سرسخت و غیره). اما تا زمانی که کتاب شما سرانجام وارد قفسه کتابفروشی ها شود (که ممکن است سالها طول بکشد، حتی پس از امضای قرارداد چاپ کتاب)، این روند ممکن است به تغییر کرده یا به پایان برسد (چیزی که سردبیر و ناشرها کاملاً از آن آگاه هستند).

با این اوصاف ژانرهای کاملاً مشخصی وجود دارد که به نظر می رسد خوانندگان اشتهای بی پایانی برای آنها دارند. اینها گرایشهایی است که باید از آنها آگاهی داشت، نه روندهای مربوط به موضوع خاص یا انواع شخصیت (در مرحله ۵ در مورد این روند ژانر کتاب و اینکه چرا ناشران بزرگ آنها را دوست دارند، بیشتر صحبت خواهیم کرد).

مرحله ۲: درباره دست نوشته خود بازخورد بگیرید و ویرایش کنید

تمام این مقاله به خوب بودن کتاب شما متکی است. نیازی نیست که بهترین رمان زمانه باشد، اما باید چیزی باشد که مخاطبان هدف از آن لذت ببرند. به همین دلیل نباید ناشر و یا نماینده وی اولین کسی باشد (که به غیر از شما) که دست نوشته شما را می خواند.

قبل از شروع کار با ادیتور یا ناشر، کار با خوانندگان درجه دو را در نظر بگیرید: افرادی که به ژانر کتاب شما علاقمند هستند و می توانند از دیدگاه شخص ثالث نظرات مفیدی به شما ارائه دهند. سعی کنید کسانی را انتخاب کنید که حرفه ای باشند! پسر عموی یا هم اتاقی دانشگاه شما ممکن است با اشتیاق به شما کمک کند، اما به دو دلیل زیر نمی تواند بهترین انتخاب شما نباشد:

 • به عنوان یک دوست ذاتاً سوگیری داشته و از شما جانبداری می کنند و نقد بی طرف نخواهند داشت
 • ممکن است جزء خوانندگان هدف و مخاطبان کتاب شما نباشند

به گفته ها و بازخورد مخاطبان شخص ثالث توجه کنید و بر اساس بازخورد آنها کتاب خود را ویرایش کنید. همچنین می توانید کار با ویراستاران حرفه ای و ویرایشگر کپی را در نظر بگیرید. ویرایش حرفه ای می تواند گام مهمی در اطمینان از خوب بودن دست نوشته شما باشد، زمانی که ناشری در نهایت برای پذیرش کار شما اعلان آمادگی می کند.

آیا باید در جلسات و کنفرانس نویسندگان شرکت کنید؟

همه نویسندگان آنقدر خوش شانس نیستند که در شهر و محل زندگی آنها جلسات و کنفرانس نویسندگان برگزار شود. اما اگر توانایی حضور در یک جلسه را دارید، قطعاً باید این کار را انجام دهید. این فرصتی عالی برای مشاهده کتاب های نویسندگان منتشر شده و آشنایی با افراد فعال در صنعت (سردبیر و ناشر) است. در بیشتر موارد، حتی فرصتی برای ارتباط مستقیم با آن افراد در رویدادهای اجتماعی کنفرانس وجود خواهد داشت.

در این جلسات مرسوم است که کارگروه و برنامه هایی ترتیب داده می شود تا نویسندگان در آن تمرین کرده و نمونه کار خود را عرضه کنند و از حضار جلسات و بخصوص سردبیر، هیئت تحریریه و یا ناشرین حاضر بازخورد بگیرند. بدین ترتیب بازخورد مناسبی در مورد کار خود می توانید از افراد حرفه ای حاضر بگیرید. شاید پس از خواندن نمونه کار شما، کسی به انتشار کار شما تمایل نشان دهد.

جایگزین ارزان و در دسترس برای کنفرانس، نویسندگی و مشارکت در انجمن های آنلاین نویسندگی است، جایی که می توانید با افرادی که کتاب نوشته و منتشر کرده اند، مشاوره کرده و بازخورد بگیرید و مطالعات موردی عالی دریافت کنید. اگرچه بعید به نظر می رسد که با یکی از ویراستارهای شرکت های انتشاراتی بزرگ در این انجمن ها برخورد کنید، اما این انجمن ها مکانی عالی برای شروع نویسندگان است و حتی ممکن است منجر به عضویت مادام العمر شما شود.

مرحله ۳: در مورد شرکت های انتشاراتی مناسب تحقیق کنید

حالا که دست نوشته شما آماده و مناسب به نظر می رسد، و دقیقا می دانید مخاطب کتاب شما چه گروهی است، آن را در جیب خود گذاشته و به دنبال یک شرکت یا عامل مناسب بگردید.

آیا به نماینده یا ادیتور احتیاج دارید ؟

در حالی که بسیاری از شرکت های انتشاراتی و مطبوعاتی کوچک و متوسط سفارشات بدون عامل و ادیتور را می پذیرند، بعدها متوجه می شوید که بهترین شانس شما برای به ثمر رساندن یک قرارداد نشر سنتی در این است که نماینده یا ادیتور داشته باشید. آنها نه تنها امتیازات و دستی در شرکتهای انتشاراتی دارند، بلکه می دانند که چگونه این ژانر کتاب ها را به سردبیران یا ناشران متبحر بفروشند.چاپ کتاب پزشکی

علاوه بر این، برنامه ریزی چاپ کتاب شما فقط یکی از کارهایی است که یک ادیتور انجام می دهد. معمولا ادیتورها همزمان مشاور و ویراستار کارهای دیگری هستند و می توانند به شما در مورد نسخه پیش نویس کارتان توصیه های عینی و روشنی بدهند و به عنوان محافظ حقوق شما، بین شما و ناشر واسطه گری می کنند. بسیاری از بخش های تجاری و تشریفاتی را ادیتور مدیریت خواهد کرد و وقت شما برای نوشتن کتاب بعدی یا ویراستاری کتاب فعلی آزاد می شود. از همه مهمتر ، آنها کاملاً با این صنعت آشنا هستند و می دانند که چگونه با بهترین قیمت برای کتاب شما مذاکره کنند (و از کلاهبرداری احتمالی جلوگیری کنند). به همین دلیل ارزش کارمزدشان را دارند.

نماینده یا ادیتور بایستی چه مشخصاتی داشته باشد؟

اول از همه، نباید به دنبال هر ادیتوری باشید که مایل است کتاب شما را دست بگیرد. بلکه بایستی ادیتوری انتخاب کنید که برای شما و دست نوشته شما مناسب باشد. ادیتور باید در مورد کتاب شما مشتاق بوده و گزینه های خوبی در نظر داشته باشد، زیرا وی مسئول فروش آن خواهد بود! به همین دلیل ، شما باید تحقیقات خود را انجام دهید و یک لیست کوتاه از نامزدهای مناسب احتمالی که می تواند نماینده شما و کتاب و نویسندگان ژانر خاص شما باشند، تهیه کنید.

ادیتور به دنبال چه نوع نویسنده ای است؟

بخاطر داشته باشید که هدف همه در این تجارت کسب درآمد است. نماینده یا ادیتورها صرفاً به صورت دستمزدی یا کمیسیونی کار می کنند، بنابراین آنها به دنبال کتاب هایی هستند که شانس بالایی برای فروش به یک ناشر بزرگ دارند و اگر از خود-انتشاری یا نشر الکترونیک استفاده شود، نسخه های زیادی از کتاب به فروش خواهد رفت و سرمایه گذاری دارای توجیه اقتصادی است.

یک ادیتور به دنبال روابط کاری طولانی مدت نیز هست و هر کار را یک سرمایه گذاری بلند مدت می داند. این بدین معنی است که آنها روی نویسندگانی که نه تنها پتانسیل نوشتن کتابهای عالی زیادی دارند، بلکه به نظر می رسد افراد خوبی برای کار هستند، سرمایه گذاری خواهند کرد. مهم نیست که درفت کتاب شما چقدر جذاب باشد، اگر برخورد مناسبی نداشته باشید، نماینده یا ادیتور ممکن است زیر بار کار شما نرود.

مرحله ۴: پیش نویس خود را آماده کنید و همراه درخواست ارسال کنید

اگر به صورت شخصی به ادیتور یا ناشری معرفی نشده باشید، روش معمول برای موفقیت در بستن قرارداد با ادیتور یا ناشر بدین صورت است:چاپ کتاب دانشگاهی

 • نوشته خود را همراه با یک کاور لتر به ادیتور یا ناشر ارسال می کنید و خودتان و کارتان را معرفی می کنید.
 • اگر ادیتور یا ناشر کلیت کار شما را بپسندد آن را می خواند.
 • اگر کار شما را بپسندد یا مناسب رسته کاری خود بداند، با شما وارد بحث و مذاکره می شود.
 • پس از رسیدن به توافق قرارداد چاپ کتاب منعقد شده و اقدامات لازم برای انتشار کتاب انجام می شود.

البته این بهترین حالت است. بیشتر مواقع نویسندگان با چندین عامل یا ناشر وارد ارتباط می شوند. خود ادیتورها و ناشرین انتظار ندارند که یک مولف یا نویسنده در هر بار فقط با یک نماینده یا ناشر صحبت کند.

توجه:

به خاطر داشته باشید که ادیتور و ناشر ماهانه ممکن است کوهی از درخواست ها را دریافت نمایند. البته نامه های کپی شده و کارهای بی کیفیت بلافاصله کنار گذاشته می شوند. بنابراین کاور لتر خود را حرفه ای بنویسید. بایستی مشخصات زیر را داشته باشد:

 • مستقیماً خطاب به یک ادیتور یا ناشر خاص نوشته شود.
 • نام ادیتور یا ناشر را بطور صحیح و دقیق بنویسید.
 • به آنها نشان دهید که مایل به همکاری با آنها هستید و همکاری آنها به کار شما ارزش بیشتری می دهد.

گاهی اوقات فقط نشان دادن این که تحقیق زیادی انجام داده اید، به آنها اطمینان می دهد که شما یک نویسنده سخت کوش هستید، کسی که نحوه کار کردن را می فهمد و زود گوشه گیر نمی شود.

مرحله ۵: برای یافتن ناشر با ادیتور خود همکاری کنید

می توانید انتظار داشته باشید که با همکاری ادیتور دست نوشته خود را هر چه بیشتر توسعه داده و پخته تر باشد. در بسیاری از موارد ادیتور پتانسیل کتاب شما را می بینند و به عنوان اولین ویرایشگر شما عمل می کند. در حالت ایده آل ، بایستی در مورد چگونگی قابل فروش بودن کتاب خود قبل از امضای قرارداد با آنها بحث کنید.

هرچند ممکن است برخی از نویسندگان این ایده را دوست نداشته باشند. چرا با من قراردادبست، اگر تمام کاری که می خواست بکنند تغییر آن است؟ با این حال ، عاقلانه است که به پیشنهادات ادیتور گوش فرا دهید. آنها بیشتر از شما در بازی بوده اند و اگر در کار خود مهارت داشته باشند، ریزه کاری های توصیه شده به شما کمک می کنند تا به مخاطبان دلخواه خود برسید. و هنگامی که هر دو از وضعیت نسخه فعلی کتاب راضی بودید، مسئولیت نماینده شماست که در صنعت نشر کتاب به دنبال یک ناشر خوب بوده و بهترین قرارداد را برای چاپ کتاب ببندد.

آیا می توانید کتابی را که قبلاً بصورت خود-انتشاری چاپ کرده اید، مجددا استعلام کرده و ارسال کنید؟

بله، مواردی از این دست وجود دارد که ناشری دوباره کتابی را منتشر کرده است که قبلا به صورت خود-انتشاری منتشر شده است. اما این موارد بسیار نادر است و در مورد کتاب هایی مصداق دارد که در اقدام خود-انتشاری فروش خوبی داشته اند.چاپ کتاب در انتشارات ترجمک

با این حال به یاد داشته باشید که ناشران بسیار گزینشی عمل می کنند، به ویژه هنگامی که صحبت از رمان و کتاب داستانی می شود. اگر می خواهید برای قرارداد با یکی از آنها اقدام کنید، اگر در ژانرهای خاصی بنویسید ، شانس بیشتری خواهید داشت. همانطور که احتمالاً می توانید از بازار فعلی حدس بزنید که بازار امروز بیشتر بازار کتاب های دانشگاهی است و در ژانر داستانی کتاب های زیر تا حدودی فروش دارد:

 • رمان های جذاب و هیجان انگیز
 • بازگویی و یا رمان های مبتنی بر داستان های واقعی
 • رمان های صدای من یا خاطرات زندگی افراد

بنابراین بایستی روند و گرایشات بازار را در نظر گرفته و کتابی بنویسیم که به مذاق ناشر خوش بیاید تا بتوانیم از شرکت های انتشاراتی بزرگ قرارداد بگیریم.  در هر صورت اگر کتابی قوی و حرفه ای نوشته اید و از بازار آن اطمینان دارید، می توانید خود-انتشاری کنید و کلیه حقوق مادی و معنوی کتاب را برای خودتان حفظ کنید.

توجه: مطلب زیر ماشینی بوده و با هدف سئو و بهینه سازی بازدید سایت درج شده است. نیازی به خواندن آن نیست.

چاپ کتاب چیست و چاپ کتاب چه مراحل و شرایطی دارد. مراحل و هزینه چاپ کتاب و مدت زمان چاپ کتاب بعد از آماده شدن فایل نهایی صفحه آرایی شده برای کتابهای علمی ۳۰ تا ۴۵ روز کاری و برای سایر کتابها (شعر-رمان و کتابهای حوزه علوم انسانی) ۳تا۶ ماه می باشد.
چاپ کتاب: هزینه و مراحل چاپ کتاب و چاپ کتاب از پایان نامه به صورت چاپ کتاب وهزینه چاپ کتاب و چاپ کتاب از پایان نامه و مراحل چاپ کتاب و امتیاز چاپ کتاب از پایان نامه و هزینه چاپ کتاب شعر و چاپ کتاب ارزان ارائه می شود.
واژه های کلیدی چاپ کتاب، چاپ کتاب رایگان، چاپ کتاب داستان، چاپ کتاب حقوقی، چاپ کتاب تک جلدی، چاپ کتاب pdf، هزینه چاپ کتاب ۲۰۰ صفحه ای، مشاوره چاپ کتاب، مراکز چاپ کتاب، در انتشارات ترجمک انجام می شود.
چاپ کتاب: ترجمک مرکز نشر آثار و تالیفات شما است. انتشارات ترجمک: تخصصی ترین مرکز مشاوره و چاپ کتاب در ایران. چنانچه کتابی تالیف و یا ترجمه کرده اید می توانید با بهره گیری از مشاوران توانمند ترجمک چاپ کتاب خود را انجام دهید.
عمده خدمات بر چاپ کتاب‌های علمی و دانشگاهی متمرکز است. دانشجویان و اساتیدی که ترجمه، تألیف یا پایان نامه‌ای دارند می‌توانند از خدمات چاپ ترجمک استفاده کنند. مراحل چاپ شامل ویراستاری، حروفچینی، صفحه آرایی، ترجمه کتاب، گرفتن فیپا، گرفتن شابک و غیره است.چاپ کتاب داستان و رمان

 • چگونه یک کتاب چاپ کنیم؟
 • چاپ یک کتاب چه مراحل مختلفی دارد؟
 • چاپ کتاب فوری و ارزان و چاپ کتاب با تیراژ کم انجام می شود؟
 • مراحل چاپ کتاب چیست؟
 • اگر کتابی برای چاپ دارید باید چکار کنید؟
 • آیا پایان نامه‌ای دارید که می‌خواهید به یک کتاب آموزشی و پژوهشی تبدیل کنید؟
 • انجام کلیه امور چاپ و نشر کتاب به صورت آنلاین انجام می شود؟
 • چاپ کتاب و پیشنهاد چاپ کتاب انگلیسی در انتشارات ترجمک چگونه است؟

انواع چاپ کتاب

چاپ کتاب ترجمه کتاب پرستاریچاپ کتاب به دو شکل انجام می شود یا توسط ناشر چاپی و یا به واسطه انتشارات. پورتال جامع اداره کتاب مسئول سامانه صدور مجوز چاپ و نشر کتاب هم اکنون انتخاب شده است و خدمات پروانه نشر، خدمات مجوز قبل از چاپ، بعد از چاپ کتاب ارائه می دهد.
مراحل چاپ کتاب چیست؟ مراحل دریافت مجوز چاپ کتاب چیست؟ زمانی که کتاب تان برای چاپ آماده شد. یکسری مراحلی وجود دارد که باید برای گرفتن مجوز آنها را سپری کنید، تا اجازه چاپ و نشر کتاب خود را داشته باشید. انتشارات ترجمک مراحل چاپ کتاب را برای شما انجام می دهد.
هزینه و مراحل چاپ کتاب: انتشارات, چاپ کتاب، مراحل چاپ کتاب، شرایط چاپ کتاب، هزینه چاپ کتاب، چاپ آثار شما, ناشر, چاپ کتاب در تیراژ پایین (چاپ دیجیتال), چاپ ارزان کتاب, چاپ فوری کتاب همگی سرویس های ترجمک هستند.
نحوه چاپ کتاب: آیا می دانید انتشارات جهت چاپ کتاب باید چکار کند؟ خود-انتشاری چیست؟ نحوه چاپ کتاب در کمتر از ۳۰ روز با گارانتی و ارزانترین هزینه انجام کلیه مراحل بصورت آنلاین و یا حضوری مشاوره رایگان نحوه چاپ کتاب.
چگونه کتاب چاپ کنیم؟ هزینه چاپ کتاب و تمام مراحل صدور مجوز و غیره را نویسنده بر عهده می گیرد و ناشر تمام این مراحل را انجام داده و کتابهای چاپ شده را تحویل نویسنده می دهد و سئوالات زیر پاسخ داده می شود:چاپ کتاب ایبوک

 • مراحل چاپ کتاب چیست؟
 • مراحل چاپ کتاب ترجمه شده چگونه است؟
 • مراحل چاپ کتاب الکترونیکی و حفظ حق تالیف چگونه است؟
 • مراحل چاپ کتاب کودک با بزرگسال فرق دارد؟
 • مراحل چاپ کتاب شعر با چاپ کتاب دانشگاهی مشابه است؟
 • مراحل نوشتن کتاب تا چاپ و ترجمه کتاب تا انتشار کتاب چقدر طول می کشد؟
 • جدول هزینه های چاپ کتاب و صفر تا صد چاپ کتاب در قرارداد می آید؟
 • مجوز چاپ کتاب را چه کسی می گیرد؟
 • هزینه چاپ کتاب ۲۰۰ صفحه ای چقدر است؟
 • چاپ یک کتاب ۲۰۰ صفحه ای چقدر طول می کشد؟
 • چاپ فوری و یک هفته ای یک کتاب ۲۰۰ صفحه ای امکانپذیر است؟
 • ترجمه و چاپ کتاب برای تقویت رزومه در کمتر از ۱۰ روز انجام می شود؟

هزینه چاپ کتاب، انتشارات جهت چاپ کتاب و ترجمه و هزینه چاپ کتاب را برای شما توسط ادیتور تنطیم می کنیم و به شما می گوییم چطور با بودجه کم کتاب چاپ کنید مثلا ۲۰۰ صفحه کتاب, ۳۶۰۰۰۰۰ تومان, ۴۱۰۰۰۰۰ تومان. هزینه چاپ کتاب و فروش کتاب، چاپ کتاب در انتشارات.
هزینه چاپ کتاب ۲۰۰ صفحه ای و چاپ کتاب و عوامل موثر بر آن: عوامل مهمی در چاپ کتاب تاثیرگذار هستند. یکی از این عوامل تعداد صفحات کتاب است که تاثیر مستقیمی روی هزینه چاپ دارد. با شرایط یکسان، هرچه تعداد صفحات بیشتر باشد هزینه بیشتر است.
نحوه محاسبه هزینه چاپ کتاب ۱۳۰ صفحه ای در تیراژ ۱۰ جلد تحویلی به شما (درج در شناسنامه خود کتاب ۱۰۰۰ جلد) در قطع استاندارد وزیری با هزینه نهایی حدود ۷۰۰ الی ۷۵۰ هزار تومان قابل چاپ است. هزینه چاپ کتاب ترجمک اقتصادی است و تخفیف دارد.
اگر کتابی ترجمه کرده اید، کتابی تالیف کرده اید، مشغول ترجمه و گردآوری یک کتاب دانشگاهی هستید، از همین حالا اقدام کنید و از خدمات انتشارات ترجمک شامل ترجمه کتاب، ویراستاری، قالب بندی، حروفچینی، نمونه خوانی، ترجمه معکوس، کنترل کیفی و تضمین کیفیت یا بازبینی تا چاپ کتاب بهره بگیرید.
کافی است فرم ثبت سفارش را تکمیل کرده و همراه با فایل ترجمه کتاب یا فایل نگارش کتاب برای ما ارسال کنید. به مدت کوتاهی کوردیناتور سایت با شما تماس گرفته و اقدامات لازم برای چاپ کتاب شما را هماهنگ خواهد کرد.

ارسال دیدگاه
توسط
تومان