انواع چاپ متداول

انواع چاپ متداول کتاب پرستاری

چاپ چیست؟ پرینت چیست؟ انواع چاپ چیست؟ انواع چاپ کتاب کدامند؟ انواع چاپ کتاب دردسترس و امروزی چیست؟ برای چاپ کتاب چه نوع پرینتی مناسب است؟ چاپ افست چیست؟ چاپ دیجیتال چیست؟ آیا چاپ افست برای انتشار ترجمه کتاب مناسب است؟ اینها نمونه سئوالاتی است که در وبلاگ ترجمک پاسخ داده می شود. در این مقاله به این سئوال می پردازیم: انواع چاپ دردسترس امروزی چیست؟

انواع مختلف چاپ در دسترس و متداول

انواع مختلف زیادی از چاپ و پرینت امروزه مرسوم بوده و در دسترس است. تکنولوژی های چاپ و پرینت بطور مستمر در حال تحول و پیشرفت است. هر نوع از این فناوری های چاپ برای نیاز خاصی مناسب است، بدین معنی که هر حرفه و رشته ای می تواند تکنیک پرینت مناسب کار خود را انتخاب کند، روشی که به بهترین شکل برای کالا یا خدمات آنها مناسب باشد. بنابراین در ادامه به بررسی انواع چاپ و تفاوت آنها با همدیگر می پردازیم.

انواع پرینت موجود در بازار

پرینت یا چاپ کردن از خیلی وقت پیش و حدود سال های ۲۲۰ پس از میلاد مسیح در دسترس بوده است. قدیمی ترین تکنیک چاپ شناخته شده تکنیک برش چوبی (woodcut) است که در آن تصویری بر روی سطح چوب حکاکی شده و از آن برای پرینت و چاپ بر روی مواد دیگر استفاده می شود.

از آن زمان تکنیک های چاپ بطور قابل توجهی متحول شده است و بجای استفاده از حکاکی دستی روی چوب، دامنه وسیعی از انواع و روش های پیشرفته تکنولوژیک در دسترس قرار گرفته است. در این بین می توان به انواع چاپ زیر اشاره کرد:

 • آفست لیتوگرافی (Offset Lithography)
 • فلکسوگرافی (Flexography)
 • چاپ دیجیتال (Digital Printing)
 • چاپ قالب درشت (Large Format)
 • چاپ پرده ای (Screen Printing)
 • چاپ سه بعدی (۳D Printing)
 • چاپ نوری ماوراء بنفش (LED UV)

این انواع چاپ در ادامه با جزئیات بیشتر بحث خواهند شد.

افست لیتوگرافیک

انواع چاپ متداول کتاب فنی و مهندسیآفست لیتوگرافیک (Offset Lithography) اغلب برای مصارف زیر استفاده می شود:

 • چاپ بر روی رسانه های زمخت و ناهموار از قبیل چاپ بر روی چوب، کانواس و پارچه
 • روش پیشرفته برای چاپ کتاب، مقاله و محتوای متنی و غیره

این نوع چاپ که تحت عنوان لیتو و یا چاپ اُفست (Offset Printing) نیز شناخته می شود، روش خیلی رایج برای چاپ تولید انبوه است. مثلا برای چاپ کتاب با تیراژ بالا خیلی مناسب است. این نوع چاپ در برگیرنده پرینت بر روی پلیت هایی است که معمولا از جنس آلومینیم است می باشد و تصویری از عکس یا محتوای متنی را در بر می گیرد.

سپس این صفحات قبل از قرار گرفتن بر روی رسانه چاپی ، روی غلطک یا پتو لاستیکی (افست) منتقل می شوند ، که می تواند هر نوع کاغذی باشد که می خواهید. رسانه چاپی با صفحات فلزی در تماس نیست و این باعث افزایش طول عمر صفحات می شود. علاوه بر این ، مواد انعطاف پذیر غلتک ها یا پتوهای لاستیکی به این معنی است که لیتوگرافی افست را می توان در هر محیط با سطح خشن استفاده کرد.

افست لیتوگرافی برای تولید تصاویر با کیفیت و یکدست عالی است و می تواند برای کارهای چاپی با حجم کم یا زیاد استفاده شود. این نیز یک انتخاب همه کاره است زیرا می توان روی هر سطح صاف و تختی چاپ کرد ، صرف نظر از اینکه صاف مانند کاغذ باشد یا خشن مانند بوم باشد.

فلکسوگرافی

انواع چاپ متداول کتاب ریاضی و آمارچاپ فلکسوگرافی (Flexography) اغلب برای موارد زیر استفاده می شود:

 • بسته بندی و برچسب ها
 • هر چیزی که الگوی مداومی داشته باشد مثل چاپ کاغذ دیواری و کاغذ کادو

چاپ فلکسوگرافیک نسخه مدرن چاپ لترپرس (Letterpress Printing) است و معمولاً برای چاپ روی سطوح ناهموار استفاده می شود. در این سبک چاپ از جوهرهای نیمه مایع که سریع خشک می شود، استفاده می کنند و می توان از آن برای چاپ های با تیراژ یا حجم بالا استفاده کرد.

در این روش از صفحات چاپ فتوپلیمر انعطاف پذیر که در اطراف سیلندرهای چرخان روی یک پرس وب پیچیده شده اند، استفاده می شود. این صفحات جوهر کاری شده یک تصویر نسبتا برجسته از محتوای مورد نظر را نگه می دارند و با سرعت زیاد چرخانده می شوند تا تصویر بر روی رسانه چاپی منتقل شود.

فلکسوگرافی به دلیل سرعت بالای پرس، مناسب بودن برای استفاده طولانی مدت و توانایی چاپ بر روی طیف وسیعی از رسانه ها از جمله پلاستیک، سلفون و ورقه های فلزی، یکی از گزینه های محبوب چاپ است.

چاپ دیجیتال

انواع چاپ متداول کتاب تکنولوژی اتاق عملچاپ دیجیتال (Digital Printing) اغلب برای موارد زیر استفاده می شود:

 • پوستر و تابلو
 • برچسب، خبرنامه، منو و نامه

چاپ دیجیتال روشی مدرن است که انواع مختلفی از فنون چاپ و از جمله چاپ جوهر افشان و لیزری را در بر می گیرد. در چاپ دیجیتال تصاویر با استفاده از فایل های دیجیتال مثل PDF به طور مستقیم به چاپگر ارسال می شوند. با این کار دیگر نیازی به پلیت چاپ نیست که در انواع دیگر چاپ مانند لیتوگرافی استفاده می شود و باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود (مگر اینکه تعداد زیادی چاپ شود و برای چاپ تیراژ بالا مناسب نیست).

چاپ دیجیتال امکان تغییر سریع را فراهم می کند و امکان چاپ بر حسب تقاضا (POD) را می دهد. برای کارهای کوچک نیز عالی است و می توان حتی یک بار چاپ انجام داد. اگر چاپ دیجیتال را برای کاری متناسب انتخاب کنید، می تواند روشی مقرون به صرفه باشد که همچنان چاپ هایی با کیفیت بالا و مشابه با سایر گزینه های چاپ و از جمله چاپ تیراژ بالا، تولید می کند.

چاپ قالب بزرگ (لارج فرمت)

انواع چاپ متداول کتاب مدیریت بازرگانیچاپ قالب درشت یا لارج فرمت (Large Format) اغلب برای مصارف زیر استفاده می شود:

 • نشان های بزرگ از قبیل بیلبورد، پوستر، آگهی های وینیل
 • کاغذ دیواری و نقاشی دیواری
 • گرافیک کف و سقف
 • لمینیت کاری (Laminating)

همانطور که از نام آن پیداست، چاپ با قالب بزرگ یا لارج فرمت برای چاپ با حداکثر عرض رول چاپ استفاده می شود. این روش برای رسانه های تبلیغاتی و کارهای سنتی که به دنبال تأثیر زیادی بر مشتریان خود هستند، مناسب است. بر خلاف روش های دیگر مانند چاپ دیجیتال، سطح کار این روش چاپ خیلی بزرگتر است و میدان کاری بزرگی برای کار به شما هدیه می کند.

در چاپ لارج فرمت به جای چاپ روی ورقه های منفرد، از رول های چاپی استفاده می شود که به تدریج تغذیه می شوند تا یک ورقه بزرگ تولید شود.

برای رسانه های چاپی بزرگ مانند روکش های ساختمان، بیلبوردها، بنرها و نقاشی های دیواری، چاپ لارج فرمت با قالب بزرگ بهترین گزینه است. سایر روش های چاپ قادر به تولید یک صفحه چاپ شده بزرگ نخواهند بود. بیشتر مشاغل از چاپ لارج فرمت برای تولید رسانه هایی با فرم بزرگ استفاده می کنند که بتوانند بر روی رسانه مسطحی چاپ زده و به دیوار آویزان کنند، اما حاصل چاپ لارج فرمت را می توان تا زد یا طوری ساخت که آزادانه بایستد.

چاپ اسکرین یا سیلک اسکرین

انواع چاپ متداول کتاب پزشکیچاپ اسکرین (Screen Printing) یا سیلک اسکرین اغلب برای موارد زیر استفاده می شود:

 • چاپ آرم و گرافیک روی لباس
 • چاپ بنرهای پارچه ای
 • چاپ پوستر

چاپ سیلک اسکرین یک روش چاپی است که در آن از مواد ظریف یا توری برای انتقال تصویر به ماده دیگر استفاده می شود. مش یا توری کشیده می شود تا یک صفحه ایجاد کند و جوهر بر روی آن فشار داده می شود تا تصویر با موفقیت چاپ شود. از این نوع چاپ بطور رایج برای چاپ گرافیک روی لباس و سایر پارچه ها استفاده می شود، می توان از چاپ سیلک اسکرین برای پرینت بر روی کاغذ و فلز نیز استفاده کرد.

تنظیمات زیادی برای چاپ اسکرین لازم است، بنابراین برای چاپ موارد تکراری و تیراژ بالا مناسب تر است. برای سفارشات کم تعداد خیلی مقرون به صرفه نیست. اما اگر به یک تصویر زیاد نیاز دارید، این یک روش چاپی بسیار مقرون به صرفه است.

چاپ سه بعدی

انواع چاپ متداول کتاب کامپیوتر و برنامه نویسیچاپ سه بعدی (۳D Printing) اغلب برای موارد زیر استفاده می شود:

 • ترویج و تبلیغات با دادن کادوهای رایگان
 • تکثیر اقلام جدید
 • نمایش اقلام
 • تهیه ماکت و مجسمه اسباب بازی ها

از دهه ۱۹۸۰ به بعد دستگاه های چاپ سه بعدی به ما امکان چاپ اشیا سه بعدی را داده است و روشی عالی برای تأثیرگذاری بر مخاطبان خود می باشد. اشیا مورد نیاز در اشکال و اندازه های مختلف با استفاده از داده های مدل دیجیتال از مدل های سه بعدی یا منابع الکترونیکی مانند پرونده (AMF) ایجاد می شوند. سپس قطعات فرعی و افزودنی با قطعه اصلی ترکیب شده و جسم سه بعدی را ایجاد می کند.

چاپگرهای سه بعدی روز به روز و بطور پیوسته پیشرفته تر و پیچیده تر می شوند. امروزه حتی اقلامی که دارای قطعات متحرک داخلی هستند نیز قابل چاپ هستند. بعد از اینکه جزئیات مدل در یک برنامه کامپیوتری مانند اتوکد ترسیم و آماده شد، لایه های کوچک با استفاده از یک ماده پلاستیکی خاص روی هم چاپ می شوند و نهایتا یک نمونه از شی یا مدل مورد پرینت ایجاد می شود.

LED UV

انواع چاپ متداول کتاب حسابداریچاپ LD ماوراء بنفش اغلب برای چاپ اقلام زیر استفاده می شود:

 • خبرنامه ، پوستر و جزوه
 • مجلات، کاتالوگ، بروشور و روزنامه
 • لوازم التحریر

چاپ نوری اشعه ماورا بنفش روشی است که به دلیل چاپ بسیار با کیفیت و زمان کم و سریع انجام پرینت در بین مشاغل محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

این نوعی چاپ دیجیتالی است که از نور اشعه ماورا بنفش (UV) برای خشک کردن جوهر چاپ استفاده می کند. فرآیند خشک کردن، که به آن عمل آوری UV نیز اطلاق می شود، بی نظیر است و آن را از سایر روش های چاپ متمایز می کند زیرا آنی است و از جذب جوهر در کاغذ یا ماده پرینت جلوگیری می کند.

مزیت: دیگر لازم نیست صبر کنید تا جوهر خشک شود، که باعث صرفه جویی در وقت می شود و رنگ ها بسیار واضح و مشخص تر می شوند.

LED UV با محیط زیست سازگار است (محیط زیست دوست است)، زیرا از انرژی کمتری نسبت به دستگاه های چاپ سنتی استفاده می کند و برخلاف بسیاری از روش های دیگر، محدود به نوع موجودی (مواد چاپی) یا کارهای چاپی خاص نیست.

تطبیق پذیری و همکاره بودن آن به معنای ایده آل بودن آن برای طیف وسیعی از پروژه ها از جمله بروشور، کاتالوگ، دفترچه و پوستر است. به دلیل توانایی خشک شدن فوری جوهر و تولید رنگ های روشن و واضح، می تواند یک محصول معمولی را به محصولی لوکس و با کیفیت بالا تبدیل کند که توجه مخاطب را جلب می کند.

درباره تکنیک های چاپ اطلاعات بیشتری کسب کنید

روشهای مختلفی برای چاپ کتاب و مطبوعات دیگر در دسترس است. بعضی از آنها برای کارهای خاص مناسب هستند در حالی که برخی همه کاره هستند و می توانند برای طیف وسیعی از نیازها استفاده شوند. در این مقاله ۵ مورد از محبوب ترین و بهترین روش های چاپ را شرح داده ایم و نکات، توصیه ها و مقایسه کلی برای کمک به شما در انتخاب روش چاپی که برای کار شما بهتر است و موجب می شود محصول کیفی تر و با دوام تری در دست مشتریان خود قرار دهید، ارائه کرده ایم.

توجه: مطلب زیر ماشینی بوده و با هدف سئو و بهینه سازی بازدید سایت درج شده است. نیازی به خواندن آن نیست.

انواع چاپ کتاب: رایج‌ترین روش‌های چاپ دیجیتال شامل پرینتر جوهر افشان یا لیزری است که رنگ‌دانه یا تونر را بر روی انواع مختلفی از بسترهای مختلف شامل کاغذ، کاغذ عکس، بوم و سایر مواد اعمال می شود. انواع چاپ کتاب و تعرفه های آماده سازی: کتاب پس از صدور مجوز چاپ وارد مراحل چاپ می شود. روش های مختلفی برای چاپ کتاب وجود دارد که شما می توانید هر یک از آن ها را برای چاپ کتاب خود انتخاب نمایید.
هزینه و مراحل چاپ کتاب متغیر است. انواع قرارداد چاپ کتاب‎ و فرایند چاپ کتاب پس از اخذ مجوزهای مورد نیاز ۲۰ الی ۳۰ روز زمان می برد. انواع قرارداد یک موسسه چاپ کتاب می تواند حق تالیف یا حق ترجمه و یا قرارداد مقطوع باشد. انواع چاپ کتاب برای چاپ کتاب فنی مهندسی و یا تبدیل پایان نامه به کتاب و انتشار کتاب های پزشکی موجود است. می توانید انواع چاپ کتاب و بخصوص چاپ اُفست (این نوع چاپ کعمولا برای چاپ کتاب در تیراژ بالا به کار میرود) را انتخاب کنید.
مقالات انواع قرارداد چاپ کتاب، قطع چاپ کتاب، چاپ کتاب در انتشارات ترجمک، قرارداد چاپ کتاب با همکاری ادیتور و یا همکاری ناشر را بخوانید. در صورت خرید اثر مبلغ پرداختی با توجه به موضوع و کیفیت محتوای کتاب بین ۳۰ تا ۲۰۰ میلیون ریال است و مدت زمان واگذاری حق چاپ کتاب و نشر کتاب به انتشارات سه دوره است.انواع چاپ متداول کتاب کامپیوتر و برنامه نویسی
انواع چاپ کتاب و خدمات سفارش چاپ کتاب با توجه به قطع کتاب متغیر است. انواع چاپ کتاب : با توجه به نوع کتاب برای چاپ محتوای کتاب معمولاً از کاغذهای ۷۰ گرمی تحریر، ۸۰ گرمی تحریر، گلاسه و یا کاهی و جلد را از نوع شومیز (مقوای ۲۵۰ یا ۳۰۰ گرمی) انتخاب می کنند. انواع قرارداد چاپ کتاب, انواع قرارداد با ناشر, انواع قرارداد تالیف یا ترجمه کتاب موجود است.
انواع قرارداد چاپ کتاب برای چاپ کتاب و انواع تکنولوژی های چاپ کتاب, انواع قرارداد با ناشر, انواع حق تالیف و کپی رایت برای چاپ کردن کتاب با استفاده از چاپ افست یا دیجیتال موجود است. چاپخانه مؤسسه، مجتمع یا کارگاهی است که از عهده انجام کارهای چاپی بر روی کاغذ و سایر اشیاء از طریق انواع چاپ برآید و به تعبیری دیگر، محلی است که چاپ کتاب و بسته بندی کتاب ها در آن انجام می شود. انواع کاغذ در چاپ کتاب استفاده می شود.
انواع کاغذ در چاپ کتاب: در این مطلب به ذکر سه نوع اصلی انواع کاغذ برای چاپ کتاب می پردازیم و ویژگی های منحصر به فرد آنها را مطرح می کنیم. با توجه به انواع چاپ کتاب و انواع جلد کتاب و انواع قطع کتاب می توان از چاپ دیجیتال کتاب در تیراژ دلخواه با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت استفاده کرد.
چاپ کتاب در تیراژ دلخواه یا چاپ بر حسب تقاضا با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت، از چاپ دیجیتال در بازار، چاپ به وسیله دستگاه های تونری و لیزری حرفه ای روی انواع کاغذ و هرآنچه در مورد چاپ کتاب باید بدانید. چاپ دیجیتال کتاب در انتشارات ترجمک.
در این مقاله قصد داریم تا به طور مختصر و مفید در مورد چاپ کتاب از قبیل دلایل چاپ کتاب، مراحل و روش های چاپ کتاب، انواع سایز کتاب، قراردادها و حق کپی و غیره صحبت کنیم. چاپ کتاب، هزینه و مراحل چاپ کتاب و چاپ کتاب از پایان نامه و امکانات و توانایی های مرکز در بخش چاپ کتاب. این مرکز علاوه بر تجهیزات چاپ و صحافی افست و توانایی چاپ و ارائه انواع کتب در سایزها و تیراژ متنوع در کمترین زمان و مقرون به صرفه انجام می شود.طراحی جلد کتاب پرستاری و مامایی
انواع کتاب در فرآیند چاپ کتاب: انواع کتاب در فرآیند چاپ کتاب – انواع مختلفی از کتابها وجود دارند که بر حسب ماهیت محتوای آن، نوع خاصی از کتاب برای چاپ انتخاب می‌شود. انواع چاپ کتاب به لحاظ اندازه و انواع قرارداد چاپ متفاوت است.
شما در این مقاله با انواع قرارداد چاپ کتاب، روشهای چاپ کتاب، مراحل اخذ مجوز چاپ کتاب، هزینه چاپ کتاب، مراحل چاپ کتاب یا تبدیل پایان نامه به کتاب آشنا خواهید شد. انواع ماشین آلات چاپ افست شامل دستگاه های چاپ رول وب برای تولید کتاب های پرتیراژ، مجلات و بالاخص روزنامه ها کاربرد دارند. علاوه بر این، ماشین های افست ورقی به شما اجازه ی چاپ بر حسب تقاضا را می دهد.
انواع چاپ کتاب: توصیه میکنم اگر هدفتان رزمه است از چاپ دیجیتال استفاده کنید. چاپ افست : این نوع چاپ که معمولا برای چاپ کتاب در تیرازبالا به کار میرود. بهترین گزینه برای تقویت رزومه نیست. زیرا به تیراژ بالا نیاز نیست. انواع قرارداد چاپ شامل قرارداد حق تالیف کتاب، در این نوع قراداد، سرمایه گذار با مولف یا مترجم اثر به توافق می رسد که در ازای دریافت مبلغی ( درصدی از قیمت پشت جلد حقوق مادی کار را به ناشر بسپارد.
نشر و ترجمه و چاپ کتاب در مرکز تخصصی چاپ و نشر انواع کتاب ترجمک از چاپ کتب درسی، شعر، داستان، رمان و اخذ مجوز فیپا با کیفیت بالا و انتشار کتاب به تعداد دلخواه تا چاپ کتاب دانشگاهی انجام میشود.
ارسال دیدگاه
توسط
تومان