روند تولید کتاب

مراحل و روند چاپ کتاب

کتاب چگونه تولید می شود؟ چاپ کتاب چیست؟ چه اقداماتی برای منتشر کردن کتاب لازم است؟ مراحل فرآیند چاپ کتاب چیست؟ چگونه کتاب بنویسیم و چاپ کنیم؟ طریقه ساختن کتاب به صورت دستی چگونه است؟ یک کتاب خوب چه مشخصاتی دارد؟ اینها سئوالاتی است که در وبلاگ ترجمک پاسخ داده می شود. در این مقاله به این سئوال می پردازیم: مراحل روند تولید کتاب چیست؟

روند تولید کتاب: از ویراستاری تا توزیع

دپارتمان تولید انتشارات ترجمک مسئول طراحی، قالب بندی، چاپ و یا کد نویسی ایبوک محتوای دست نویس کتاب می باشد. وقتی فایل تایپ شده یا نسخه دست نویس کتاب یا ترجمه کتاب به دپارتمان تولید تحویل می شود، نسخه اولیه کتاب از مراحل زیر رد می شود تا به یک کتاب تبدیل شود. روند تولید کتاب از مراحل زیر تشکیل شده است:

آموزش گام به گام تولید کتاب

فرآیند تولید کتاب به طور رسمی زمانی آغاز می شود که ادیتور مسئول هیئت تحریریه یا سردبیر نسخه نهایی کتاب ویرایش شده را به مسئول کپی خوانی (copy editor) تحویل می دهد. در این مرحله، نسخه اولیه کتاب تحت عنوان “کتاب در حال تولید” در نظر گرفته می شود و روند صفحه آرایی و طراحی آن آغاز می شود. توجه داشته باشید که در حالی که کتاب در دست تولید است، جلد کتاب هم زمان طراحی می شود. مراحل تولید کتاب عبارتند از:
روند ترجمه و چاپ کتاب های تکنولوژی اتاق عمل

مرحله ۱: کپی خوانی

ویرایشگر کپی خوانی (Copyediting) نسخه نهایی را از نظر دستور زبان، املا و یکنواختی و سلیس بودن متن بررسی می کند. وی خطاها و اشتباهات احتمالی متن محتوای کتاب را تصحیح می کند و هر آنچه را که در متن مشخص نیست یا مبهم است هایلایت کرده و از نویسنده یا مترجم کتاب سئوال می کند. نسخه اولیه دست نویس که کپی خوانی شده و همزمان با کپی خوانی یکبار دیگر ویراستاری شده است، همراه با گزارش کپی خوان به ادیتور ارشد و مترجم، نویسنده یا مولف برمی گردانده می شود. نویسنده و ویراستار به سئوالات گزارش پاسخ می دهند و برای نهایی کردن محتوا مشورت می کنند.

پس از طی این مرحله، نسخه اولیه کتاب به دپارتمان طراحی و قالب بندی تحویل می شود. برای کتابهایی که عکس یا تصویرگری (که بعضی اوقات “برنامه هنری” نامیده می شود) ندارند، نویسنده یا مترجم کتاب تا زمان تایید صفحات، دیگر متن را نمی بیند.

مرحله ۲: صفحه آرایی و قالب بندی کتاب

روند چاپ کتاب های پرستاریاگر کتاب هنری بوده و حاوی عکس یا تصویرسازی سنگین باشد، از قبیل کتابهای آشپزی، کتاب های کترینگ و پذیرایی یا کتاب های آموزشی و راهنما، اغلب نویسنده یا مولف در طی مراحل طراحی صفحات کتاب حضور پیدا می کند.

در حالی که صفحات در حال کپی خوانی و بازبینی هستند، مسیر کلی صفحه آرایی و قالب بندی کتاب توسط تیم طراحی و ویراستاری تعیین می شود. پس از این مرحله از فرآیند انتشار کتاب نویسنده یا مترجم کتاب اولین نمونه از کتاب صفحه آرایی شده را دریافت می کند.

پس از نهایی شدن کار تیم طراحی، ویراستاری، حروفچینی؛ یک کتاب کامل دست ساز ایجاد می شود و به تمامی گروه های درگیر در انتشار کتاب تحویل می شود. این گروه ها شامل مترجم، نویسنده یا مولف، دپارتمان تولید و دپارتمان طراحی می باشند. همه گروه ها صفحه بندی را از نظر تناسب کپی خوانی، تناسب محتوای هنری و متنی و چیدمان و قالب بندی کتاب بازنگری و بررسی می کنند و در صورت لزوم تغییراتی ایجاد می شود. ممکن است بیش از یک مرحله بازنگری و بازبینی کتاب دستی وجود داشته باشد.

در این مرحله مترجم، نویسنده یا مولف کتاب متن ارائه شده بصورت صفحه بندی اولیه دریافت می کند. همزمان کپی خوانی و ویراستاری و چیدمان صفحات کتاب توسط سردبیر، نمونه خوان و اعضای مختلف کارکنان تولید مورد بررسی قرار می گیرد. اشتباهات تایپی اصلاح می شود و تغییرات جزئی انجام می شود. هر گونه تنظیم و تطبیق دقیق چیدمان و طراحی کتاب که نویسنده در آن درگیر نیست نیز همزمان انجام می شود.

در این مرحله بعضی از کتابها حتی زمانیکه ممکن است صفحه آرایی و کپی خوانی تصحیح نشده باشد، یک نسخه پیش نویس یا گالی یا ARC کتاب چاپ می شود و برای اهداف بازاریابی کتاب و اهداف تبلیغاتی استفاده می شود.

مرحله ۳: چاپ کتاب ، صحافی و توزیع

روند چاپ کتاب پرستاریدر طول چاپ و توزیع (آخرین مراحل تولید کتاب)، معمولا مترجم کتاب یا نویسنده کمتر درگیر است. پس از نهایی شدن صفحات، فهرست واژگان ایجاد شده، حروفچینی و نمونه خوانی می شود. (توجه: معمولا تهیه واژنامه با هزینه همراه است که البته به نوع قرارداد بستگی دارد).

حال فایل ها از نظر هر گونه مشکل احتمالی بررسی شده و برای تولید آماده می شوند. نسخه هایی از فایل مرتب و تایید شده نهایی (از جمله کارهای هنری) به طور همزمان برای چاپ و صحافی به چاپگر و به یک مبدل فایل (داخلی یا چاپخانه خارج) ارسال می شود. همینطور هم فایل های آماده شده برای تهیه نسخه کتاب الکترونیکی، کد نویسی و تلفیق اقدامات DRM به گروه نشر دیجیتال تحویل می شود.

کتاب ها سپس مجوز خروج گرفته و به سرعت نسخه های چاپی آن به ناشر تحویل می شوند. نمونه هایی برای مترجم، نویسنده، ویراستار و نماینده توزیع ارسال می شود که برای بازاریابی استفاده می شود. اما بخش عمده ای از کتاب ها معمولاً همراه نامه های تبلیغاتی به رسانه ها و واحدهای فروش ارسال می شود.روند چاپ و توزیع کتاب پزشکی

نهایتا کتاب های چاپ شده بسته بندی و به انبار انتشارات حمل می شود. مدت زمان چاپ و توزیع به طور چشمگیری متغیر است (از ۳ هفته برای یک کتاب رایانه ای تمام متنی تا ماه ها برای چاپ کتاب های مصور و یا چاپ کتاب در خارج از کشور). هرچند این زمان برای اکثر کتاب های تمام رنگی عادی است. توزیع و تحویل و یا حمل و نقل از انبار انتشارات به کتابفروشی ها و خریدهای آنلاین نیز مقداری زمانبر است.

کتابهای تکمیل شده از انبار به مقصد خرده فروشی ها و کتابفروشی های مستقل شخصی یا مراکز توزیع کلی منتقل می شوند، جایی که باید موجودی آنها تکمیل شود. به هر حال کتاب آماده فرآیند توزیع از چاپخانه تا مخاطب و مصرف کننده را طی می کند.

در یک بازه زمانی و به موازات چاپ و توزیع نسخه فیزیکی یا هارد کاور کتاب، فایل های کتاب الکترونیکی با کدگذاری صحیح از طریق تغذیه رمز و داده های DRM توسط ناشر در اختیار خرده فروشان آنلاین قرار می گیرد. کتابفروش ها آنها را از طریق وب سایت خود برای خرید و دانلود توسط مخاطبان ارائه می کنند.

توجه: مطلب زیر ماشینی بوده و با هدف سئو و بهینه سازی بازدید سایت درج شده است. نیازی به خواندن آن نیست.

روند چاپ کتاب انتشارات ترجمکچاپ کتاب چیست و چاپ کتاب چه مراحل و شرایطی دارد. مراحل و هزینه چاپ کتاب و مدت زمان چاپ کتاب بعد از آماده شدن فایل نهایی صفحه آرایی شده برای کتابهای علمی ۳۰ تا ۴۵ روز کاری و برای سایر کتابها (شعر-رمان و کتابهای حوزه علوم انسانی) ۳تا۶ ماه می باشد.
چاپ کتاب: هزینه و مراحل چاپ کتاب و چاپ کتاب از پایان نامه به صورت چاپ کتاب وهزینه چاپ کتاب و چاپ کتاب از پایان نامه و مراحل چاپ کتاب و امتیاز چاپ کتاب از پایان نامه و هزینه چاپ کتاب شعر و چاپ کتاب ارزان ارائه می شود.
واژه های کلیدی چاپ کتاب، چاپ کتاب رایگان، چاپ کتاب داستان، چاپ کتاب حقوقی، چاپ کتاب تک جلدی، چاپ کتاب pdf، هزینه چاپ کتاب ۲۰۰ صفحه ای، مشاوره چاپ کتاب، مراکز چاپ کتاب، در انتشارات ترجمک انجام می شود.
چاپ کتاب: ترجمک مرکز نشر آثار و تالیفات شما است. انتشارات ترجمک: تخصصی ترین مرکز مشاوره و چاپ کتاب در ایران. چنانچه کتابی تالیف و یا ترجمه کرده اید می توانید با بهره گیری از مشاوران توانمند ترجمک چاپ کتاب خود را انجام دهید.
عمده خدمات بر چاپ کتاب‌های علمی و دانشگاهی متمرکز است. دانشجویان و اساتیدی که ترجمه، تألیف یا پایان نامه‌ای دارند می‌توانند از خدمات چاپ ترجمک استفاده کنند. مراحل چاپ شامل ویراستاری، حروفچینی، صفحه آرایی، ترجمه کتاب، گرفتن فیپا، گرفتن شابک و غیره است.روند چاپ کتاب فنی و مهندسی

 • چگونه یک کتاب چاپ کنیم؟
 • چاپ یک کتاب چه مراحل مختلفی دارد؟
 • چاپ کتاب فوری و ارزان و چاپ کتاب با تیراژ کم انجام می شود؟
 • مراحل چاپ کتاب چیست؟
 • اگر کتابی برای چاپ دارید باید چکار کنید؟
 • آیا پایان نامه‌ای دارید که می‌خواهید به یک کتاب آموزشی و پژوهشی تبدیل کنید؟
 • انجام کلیه امور چاپ و نشر کتاب به صورت آنلاین انجام می شود؟
 • چاپ کتاب و پیشنهاد چاپ کتاب انگلیسی در انتشارات ترجمک چگونه است؟

انواع چاپ کتاب

چاپ کتاب به دو شکل انجام می شود یا توسط ناشر چاپی و یا به واسطه انتشارات. پورتال جامع اداره کتاب مسئول سامانه صدور مجوز چاپ و نشر کتاب هم اکنون انتخاب شده است و خدمات پروانه نشر، خدمات مجوز قبل از چاپ، بعد از چاپ کتاب ارائه می دهد.
مراحل چاپ کتاب چیست؟ مراحل دریافت مجوز چاپ کتاب چیست؟ زمانی که کتاب تان برای چاپ آماده شد. یکسری مراحلی وجود دارد که باید برای گرفتن مجوز آنها را سپری کنید، تا اجازه چاپ و نشر کتاب خود را داشته باشید. انتشارات ترجمک مراحل چاپ کتاب را برای شما انجام می دهد.
هزینه و مراحل چاپ کتاب: انتشارات, چاپ کتاب، مراحل چاپ کتاب، شرایط چاپ کتاب، هزینه چاپ کتاب، چاپ آثار شما, ناشر, چاپ کتاب در تیراژ پایین (چاپ دیجیتال), چاپ ارزان کتاب, چاپ فوری کتاب همگی سرویس های ترجمک هستند.
نحوه چاپ کتاب: آیا می دانید انتشارات جهت چاپ کتاب باید چکار کند؟ نحوه چاپ کتاب در کمتر از ۳۰ روز با گارانتی و ارزانترین هزینه انجام کلیه مراحل بصورت آنلاین و یا حضوری مشاوره رایگان نحوه چاپ کتاب.

چگونه کتاب چاپ کنیم؟

هزینه چاپ کتاب و تمام مراحل صدور مجوز و غیره را نویسنده بر عهده می گیرد و ناشر تمام این مراحل را انجام داده و کتابهای چاپ شده را تحویل نویسنده می دهد و سئوالات زیر پاسخ داده می شود:روند چاپ کتاب دانشگاهی

 • مراحل چاپ کتاب چیست؟
 • مراحل چاپ کتاب ترجمه شده چگونه است؟
 • مراحل چاپ کتاب الکترونیکی و حفظ حق تالیف چگونه است؟
 • مراحل چاپ کتاب کودک با بزرگسال فرق دارد؟
 • مراحل چاپ کتاب شعر با چاپ کتاب دانشگاهی مشابه است؟
 • مراحل نوشتن کتاب تا چاپ و ترجمه کتاب تا انتشار کتاب چقدر طول می کشد؟
 • جدول هزینه های چاپ کتاب و صفر تا صد چاپ کتاب در قرارداد می آید؟
 • مجوز چاپ کتاب را چه کسی می گیرد؟
 • هزینه چاپ کتاب ۲۰۰ صفحه ای چقدر است؟
 • چاپ یک کتاب ۲۰۰ صفحه ای چقدر طول می کشد؟
 • چاپ فوری و یک هفته ای یک کتاب ۲۰۰ صفحه ای امکانپذیر است؟
 • ترجمه و چاپ کتاب برای تقویت رزومه در کمتر از ۱۰ روز انجام می شود؟

هزینه چاپ کتاب، انتشارات جهت چاپ کتاب و ترجمه و هزینه چاپ کتاب را برای شما تنطیم می کنیم و به شما می گوییم چطور با بودجه کم کتاب چاپ کنید مثلا ۲۰۰ صفحه کتاب, ۳۶۰۰۰۰۰ تومان, ۴۱۰۰۰۰۰ تومان. هزینه چاپ کتاب و فروش کتاب، چاپ کتاب در انتشارات.
هزینه چاپ کتاب ۲۰۰ صفحه ای و چاپ کتاب و عوامل موثر بر آن: عوامل مهمی در چاپ کتاب تاثیرگذار هستند. یکی از این عوامل تعداد صفحات کتاب است که تاثیر مستقیمی روی هزینه چاپ دارد. با شرایط یکسان، هرچه تعداد صفحات بیشتر باشد هزینه بیشتر است.
نحوه محاسبه هزینه چاپ کتاب ۱۳۰ صفحه ای در تیراژ ۱۰ جلد تحویلی به شما (درج در شناسنامه خود کتاب ۱۰۰۰ جلد) در قطع استاندارد وزیری با هزینه نهایی حدود ۷۰۰ الی ۷۵۰ هزار تومان قابل چاپ است. هزینه چاپ کتاب ترجمک اقتصادی است و تخفیف دارد.
اگر کتابی ترجمه کرده اید، کتابی تالیف کرده اید، مشغول ترجمه و گردآوری یک کتاب دانشگاهی هستید، از همین حالا اقدام کنید و از خدمات انتشارات ترجمک شامل ترجمه کتاب، ویراستاری، قالب بندی، حروفچینی، نمونه خوانی، ترجمه معکوس، کنترل کیفی و تضمین کیفیت تا چاپ کتاب بهره بگیرید.
کافی است فرم ثبت سفارش را تکمیل کرده و همراه با فایل ترجمه کتاب یا فایل نگارش کتاب برای ما ارسال کنید. به مدت کوتاهی کوردیناتور سایت با شما تماس گرفته و اقدامات لازم برای چاپ کتاب شما را هماهنگ خواهد کرد.

ارسال دیدگاه
توسط
تومان