ترجمه چیست؟

ترجمه چیست؟

آیا می دانید ترجمه چیست؟ انواع ترجمه کدام است؟ تفاوت ترجمه عمومی و ترجمه تخصصی در چیست؟ مترجم چه مهارت ها و صلاحیت هایی باید داشته باشد؟ فرق ترجمه کتاب با ترجمه اسناد و دیگر انواع محتوا در چیست؟ مترجم کیست و مترجم حرفه ای چه مهارت هایی دارد. در این پست به معرفی ترجمه می پردازیم و بطور ضمنی به این سئوالات پاسخ می دهیم.

تعریف ترجمه

ترجمه را می توان به عنوان برآیند و پیامد عملیات زبانی – محتوایی دانست که در آن متن و محتوا از یک زبان به زبان دیگر تبدیل و برگردان می شود. هرچند این عملیات زبانی – محتوایی در معرض و ضرورتاً تحت تاثیر عوامل و شرایط خارج زبانی متفاوتی است.
تعامل بین این عوامل زبانی-محتوایی و عوامل خارج زبانی-زمینه ای است که ترجمه را به یک پدیده پیچیده تبدیل می کند.

بعضی از این عوامل عبارتند از:

توجه: مطلب زیر ماشینی بوده و با هدف سئو و بهینه سازی بازدید سایت درج شده است. نیازی به خواندن آن نیست.
ترجمه کتاب چیست؟ ترجمه کتاب چگونه انجام می شود؟ چند نوع ترجمه کتاب داریم؟ ترجمه کتاب از انگلیسی به فارسی چطور انجام می شود؟ ترجمه کتاب از فارسی به انگلیسی با کیفیت چگونه است؟ چگونه کتاب پزشکی ترجمه کنیم؟ ترجمه پایان نامه از فارسی به انگلیسی انجام دهیم؟
ترجمه کتاب | سفارش ترجمه کتاب | سفارش ترجمه کتاب به انگلیسی و سایر زبان‌های زنده دنیا، توسط تیم حرفه‌ای مترجم کتاب در ترجمک در کوتاه‌ترین زمان و با بالاترین کیفیت انجام در پلن های ترجمه فوری، ترجمه ارزان، ترجمه تخصصی، ترجمه ویژه انجام می شود.
مراحل ترجمه کتاب به چه شکل است؟ ترجمه کتاب چند مرحله دارد؟ ترجمه کتاب همراه با ویراستاری کتاب انجام می شود؟ قیمت ترجمه کتاب چگونه محاسبه می‌شود؟ نمونه خوانی جز قیمت ترجمه کتاب است؟ ترجمه کتاب به چه زبان‌هایی انجام می‌شود؟ آیا امکان ترجمه کتاب به‌صورت فوری وجود دارد؟ آیا امکان ترجمه کتاب اقتصادی و ارزان داریم؟
چگونه یک کتاب ترجمه کنیم؟ ترجمه کتاب چه مراحلی دارد؟ آیا هر کسی می‌تواند برای ترجمه یک کتاب خارجی اقدام کند؟ ترجمه کتابی که هم مفهوم را منتقل کرده و هم نثر ساده و روانی داشته باشد کار ساده ای نیست. تیم ترجمه کتاب انتشارات ترجمک تیم ویژه ای برای ترجمه کتاب است که ترجمه تخصصی همراه با ویراستاری و نمونه خوانی انجام می دهد.
آیا کیفیت ترجمه کتاب مهم است؟ چگونه خیالم بابت کیفیت ترجمه کتابم راحت باشد؟ نگران حفظ محرمانگی ترجمه کتاب خود هستم، چه کار کنم؟ آیا سفارش ترجمه کتاب من شامل تخفیف خواهد شد؟ ترجمه کتاب فنی مهندسی و ترجمه کتاب ادبی و کتاب هنری انجام می شود؟
گروه ترجمه تخصصی انتشارات ترجمک که شامل گروه بزرگی از مترجمان حرفه ای است، به شما کمک می کند تا کتاب های مد نظر خود را با قیمت مناسب، در زمان مقرر و با کیفیت عالی تحویل بگیرید. در شروع ترجمه کتاب امکان دریافت نمونه برای ترجمه کتاب وجود دارد و می توانید مترجم کتاب خود را انتخاب کنید.
آیا در ترجمه کتاب تخفیف اعمال خواهد شد؟ با توجه به نوع کتاب و زبان ترجمه کتاب ممکن است شامل تخفیف ترجمه کتاب شود. می توانید کتاب فارسی خود را به زبان کشورهای دیگر ترجمه کرده و توسط ناشر خارجی همیار انتشارات ترجمک به چاپ برسانید.
امکان ترجمه تخصصی به زبان‌های دیگر وجود دارد؟ می توانید کتاب یا پایان نامه فارسی خود را به ترجمک بسپارید. ترجمک کتاب فارسی یا پایان نامه فارسی شما را به زبان انگلیسی ترجمه کرده و توسط ناشرین همیار در خارج به چاپ می رساند.
ترجمه کتاب در ترجمک در ۴ گام از مراحل ترجمه کتاب انجام می شود. چه کتابی را می خواهید ترجمه کنید؟ آیا قصد دارید بعنوان مترجم کتاب فعالیت کنید، یا قصد سفارش ترجمه کتاب را دارید؟ چگونه کتاب ترجمه کنیم؟ ترجمه کتاب بصورت ترجمه آنلاین در انتشارات ترجمک انجام می شود.
انواع ترجمه کتاب، ترجمه ژورنال، ترجمه پایان نامه و ترجمه کتاب و مجلات انگلیسی و فارسی با کیفیت بالا در تمامی زمینه های تخصصی و عمومی و فیلد های دانشگاهی در گروه ترجمه آنلاین انجام می گردد. چگونه برای ترجمه کتاب انتخاب کنیم؟ نحوه ترجمه کتاب چگونه است؟ مراحل ترجمه را گام به گام به شما آموزش می دهیم و در این راه به شما کمک می کنیم.
چگونه می توانم ترجمه کتاب مورد علاقه ام را استعلام نمایم؟ کافی است فرم ثبت سفارش ترجمه کتاب را تکمیل کنید و پیش فاکتور دریافت کنید. ترجمه تخصصی کتاب انگلیسی به فارسی و هزینه ترجمه پایان نامه از فارسی به انگلیسی دریافت کنید.
ترجمه کتاب، بازآفرینی در ترجمه کتاب، باز آفرینی در ترجمه کتاب؟ باز آفرینش در ترجمه کتاب، بازآفرینش در ترجمه کتاب چیست؟ چرا ترجمه معکوس در ترجمه کتاب لازم است؟ مهارت ترجمه معکوس و مراحل ترجمه معکوس کدامند؟ در ترجمه کتاب چه خصوصیاتی لازم است؟
ترجمه فوری کتاب، ترجمه ارزان کتاب، ترجمه اقتصادی کتاب، ترجمه آنلاین کتاب، ترجمه کتاب تخصصی، ترجمه تخصصی پزشکی، ترجمه تخصصی پرستاری، ترجمه تخصصی دامپزشکی، ترجمه تخصصی تغذیه و ترجمه مقرون به صرفه کتاب با فوریت انجام می شود؟
انجام ترجمه کتاب‌های قطور علمی و ادبی در انتشارات ترجمک روال خاصی دارد. شما می‌توانید برای ترجمه کتاب خود درخواست نمونه ترجمه داده، مترجم خود را انتخاب کرده و سپس دستور اجرا دهید. اطلاعاتی در مورد هزینه ترجمه کتاب، اصول ترجمه کتاب، ترجمه کتاب تخصصی، استخدام مترجم، سفارش ترجمه کتاب، ترجمه آنلاین کتاب، ترجمه کتاب علمی، دریافت کنید.
ترجمه کتاب، مهارتی است که هر مترجمی این مهارت را ندارد. اگر مترجم مبتدی هستید و صرفا متون کوتاه چند بندی را ترجمه می کنید. برای این که مترجم یک کتاب شوید باید مهارت های ترجمه کتاب را کسب کرده و مراحل ترجمه کتاب را بشناسید.
انتخاب کتاب مناسب برای ترجمه. اولین گام در ترجمه کتاب، انتخاب کتاب مناسب برای ترجمه است. سفارش ترجمه تخصصی کتاب با بهترین قیمت و کیفیت در ترجمک.
ترجمه کتاب تخصصی، انگلیسی و فارسی. ترجمه کتاب (Book Translation) و اهمیت آن زمانی نقش پیدا می‌کند که مترجم حرفه ای است و می داند چگونه کتاب ترجمه و چاپ کنیم؟ مراحل انتخاب، ترجمه و چاپ کتاب را می شناسد.
چگونه کتابهای جدید و ترجمه نشده را پیدا کنیم؟ کافی است موضوع و رشته تخصصی خود را به مسئول گروه ترجمه کتاب انتشارات ترجمک اعلان کنید و لیستی از کتاب های ترجمه نشده و کتاب مناسب برای ترجمه دریافت کنید. ترجمه کتاب توسط مترجمان هر رشته انجام می شود. انتشارات ترجمک تیم ترجمه تخصصی قدرتمندی دارد که از مترجم های حرفه ای کتاب قادر به ترجمه ای دقیق و سلیس با موضوع مختلف تشکیل شده است.
چگونه یک کتاب ترجمه و چاپ کنیم – ترجمه کتاب همانند ترجمه‌ی یک مقاله و یا متن انگلیسی نیست. اگر علاقه‌مند به ترجمه کتاب هستید یا با انتخاب کتاب انگلیسی برای ترجمه نمی‌دانید ترجمه فارسی از آن کتاب وجود دارد یا نه می‌توانید کتابهای ترجمه شده به فارسی را جستجو کنید. مراحل ترجمه کتاب – چگونه یک کتاب ترجمه کنیم؟ ترجمه کتاب و تمام مراحلی که باید برای چاپ و ترجمه یک کتاب انجام دهید را از صفر تا صد در این مقاله ، انتشارات ترجمک به شما به صورت رایگان کمک میکند.
می‌خواهید کتاب ترجمه کنید – چطور یک کتاب به نام خودم ترجمه کنم؟ – معرفی کتاب برای ترجمه – آیا ترجمه و چاپ کتابی که قبلا ترجمه شده کسر امتیاز دارد؟ مراحل ترجمه و چاپ کتاب چیست – ترجمه کتاب های تخصصی توسط مترجمان متخصص و با تجربه انجام می گیرد. ترجمه کتاب های انگلیسی و فارسی کلیه رشته های دانشگاهی.
امروزه ترجمه کتاب از نیازهای اساسی برای انتقال علم و دانش بین جوامع می باشد. ترجمه کتاب باید با دقت کامل انجام شود تا انتقال مفهوم از زبان مبدا به مقصد به درستی انجام شود. چگونه برای شروع ترجمه کتاب های پزشکی، رمان، عمومی و غیره آماده شویم. مهم نیست که قصد دارید ترجمه تخصصی کتاب خاصی را انجام دهید کافی است با گروه ترجمه کتاب انتشارات ترجمک تماس بگیرید.
 • ویژگی های ساختاری محتوا و متن
 • پتانسیل و محدودیت های بیانی در دو زبان منبع و مقصد
 • دنیای خارج زبانی که بطور افتراقی بین زبان های منبع و مقصد تمایز ایجاد می کند
 • متن منبع با ویژگی های زبانی-سبکی-زیبا شناختی که به هنجارها و استانداردهای موجود در جامعه زبانی-فرهنگی منبع تعلق دارد
 • هنجارهای زبان شناسی-سبکی-زیبا شناختی زبان مقصد
 • هنجارهای زبان مقصد که توسط مترجم درونی شده است
 • روابط بین محتوایی و زمینه ای حاکم بر کلیت متن در فرهنگ مقصد
 • سنت ها، اصول، تاریخچه، ایدئولوژی منتقل شده به جامعه زبانی – فرهنگی هدف توسط ترجمه
 • شرح اولیه ای که شخص یا سازمان سفارش دهنده به مترجم می دهد
 • شرایط محیط کار مترجم
 • عوامل انسانی: دانش، مهارت، تخصص، روند اخلاقی و شیوه نگرش گیرنده و مخاطب ترجمک و همچنین دانش، تخصص، دیدگاه اخلاقی و نگرش مترجم علاوه بر نظریه های ذهنی وی نسبت به ترجمه

بنابراین با اینکه محوریت ترجمه یک عملیات زبان شناختی – محتوایی است، دامنه ای از عوامل شرطی و محدود کننده بر اجرای آن سایه می افکند. در حالی که دیدگاه ها و رویکردهای واحدی نسبت به این عملیات بین شغلی وجود دارد، پیچیدگی ترجمه و مطالعات ترجمه حاصل این واقعیت است که هر کی از عوامل لیست شده در بالا و احتمالا عوامل زیاد دیگر می توانند بصورت فردی یا جمعی و مرکب نقطه شروعی برای بررسی و تفحص ترجمه باشند.

ترجمه دارای عمق و وسعت زیادی است و جنبه های ادبی، گفتمان و ارتباط بین فرهنگی، تماس زبانی، اجتماعی-سیاسی، شناختی، حکایتی و آموزشی را شامل می شود. این مسئله موجب جالب شدن رشته بین شغلی ترجمه شده است.

هرچند علیرغم شرایط متعدد موثر بر ترجمه، هنوز تعریف اصلی و محوری ترجمه تبدیل متن منبع به منبع مقصد با زبان مورد نظر است. ترجمه اقدام ارتباطی ثانویه در نظر گرفته می شود. بطور معمول ارتباط فقط یکبار و مستقیم صورت می گیرد. در ترجمه ارتباط از طریق شخص یا گروهی که محتوای ارتباط را دوبله می کنند، واسطه گری می شود و ارتباط دیگر تک سویه نیست.

اگر مثبت تر به قضیه نگاه کنیم، ترجمه فراهم کردن امکان دسترسی به دانش، سنت و ایده های دنیای متفاوتی است که اگر مترجم نباشد پشت مانع و سد زبان قفل و بدون استفاده می ماند. از این دیدگاه مترجم به عنوان سازنده پل، توسعه دهنده افق ها و فراهم کردن خدماتی دیده می شود که شخص را به فراتر از مرزهای زبان خودش می برد.

ترجمه به مخاطبان امکان دسترسی به پیامی را می دهد که از قبل وجود دارد. بدین معنی که در ترجمه همیشه جهت گیری دو سویه است، یکبار به سمت پیام قبلی متن اصلی و یک بار به سمت متن ترجمه شده به زبان هدف. این رابطه دو سو کور یکی از خصیصه های پایه ترجمه است.

منبع:

Juliane House. (2014). Translation a multidisciplinary approach, Greece: Palgrave Macmillan, PP: 2-4. ISBN: 10.1057/9781137025487.

ارسال دیدگاه
توسط
تومان