راهنمای انتخاب کاغذ

انتخاب وزن کاغذ مناسب چاپ کتاب

چاپ چیست؟ نشر چیست؟ چاپ و انتشار کتاب چگونه انجام می شود؟ چه نوع کاغذی برای چاپ کتاب مناسب است؟ برای کتاب های دانشگاهی از چه نوع کاغذی استفاده می شود؟ برای چاپ افست و چاپ دیجیتال چه نوع کاغذی مناسب است؟ اینها نمونه سئوالاتی است که در وبلاگ انتشارات ترجمک پاسخ داده می شود. در این مقاله به این سئوال پاسخ می دهیم: چگونه کاغذ مناسب برای چاپ کتاب انتخاب کنیم؟

راهنمای انواع کاغذ چاپ موجود در بازار

کاغذ مناسب چاپ کتاب فنی و مهندسیدر اینجا انواع کاغذ چاپ بر حسب وزن معرفی می شوند تا زمان چاپ کتاب بتوانید تصمیم گیری نمائید. وزن کاغذ بر حسب گرم در متر مربع (GSM) اندازه گیری می شود و در بیشتر نقاط دنیا از این واحد اندازه گیری استفاده می شود. به طور کلی هر چه GSM کاغذ بالاتر باشد سنگین تر و ضخیم تر است.

ممکن است ساعات یا روزها وقت صرف کنید و کار خود را طراحی و آماده کنید، اما اگر کاغذ نابجا انتخاب کنید نتیجه زحمات هدر خواهد رفت. خیلی وجه خوبی ندارد که کارت ویزیت ۲۰۰ گرمی دست مشتریان خود بدهیم یا کارت دعوت چاپ شده ما عمدی روی میز نایستد و از کاغذ ۸۰ گرمی درست شده باشد.

انتخاب کاغذی با وزن مناسب برای پروژه یا کتاب خود از اهمیت بالایی برخوردار است، بنابراین در ادامه انواع کاغذ بر حسب وزن آنها و همچنین کاربرد هر یک ارائه شده است:

 • کاغذ ۸۰ تا ۱۰۰ گرمی: این دامنه وزن استاندارد کاغذهای دفتری است که برای پرینتر رومیزی لیزری یا دستگاه فتوکپی استفاده می شود اما بندرت ممکن است برای چاپ بروشور استفاده شود.
 • کاغذ ۱۱۰ تا ۱۲۰ گرمی: این نوع کاغذ معمولا برای کارهای ایستگاهی مثل کاغذ نامه و پاکت و برگه های تبلیغاتی دستی استفاده می شود.
 • کاغذ ۱۳۰ تا ۱۷۰ گرمی: کاغذی سنگین تر و معمولا با دوام تر است و برای چاپ پوستر، دفترچه راهنما، فلایر و صفحات داخلی کتاب استفاده می شود.
 • کاغذ ۱۷۰ تا ۲۰۰ گرمی: این کاغذهای میانه کاغذ و کارت هستند. می توان از آنها برای برگه روی بروشور استفاده کرد و وقتی با یک پوستر زیبا پرینت شوند بروشور عالی می شود و بیشتر برای فلایرهای دو طرفه کیفی استفاده می شود.
 • کاغذهای ۲۵۰ تا ۳۰۰ گرمی: دیگر کاغذ محسوب نمی شوند و کارت (بورد) محسوب می شوند و معمولا برای جلد کتاب استفاده می شود.
 • کاغذ ۳۵۰ تا ۴۰۰ گرمی: این وزن برای کارت ویزیت مناسب است. عده ای از کاغذ ۳۰۰ گرمی یا کمتر برای کارت ویزیت تجاری استفاده می کنند اما ما توصیه نمی کنیم. کاغذ ۳۵۰ گرمی برای جلد کتاب نیز استفاده می شود اما بایستی بخاطر داشت که دوخت و تا زدن این کاغذ تا حدودی مشکل است.
 • کاغذ ۴۰۰ گرمی و بالاتر: بعضی از کارت ویزیت های لاکچری روی کاغذهای ۴۰۰ تا ۱۱۹۰ گرمی چاپ می شوند. بیزینس کارتی که روی کاغذ ۴۰۰ گرم به بالا چاپ شود، ضخیم و خیلی با کیفیت در نظر گرفته می شود.

کاغذ مناسب برای چاپ کتاب

هنگام چاپ کتاب بایستی وزن کاغذ مورد استفاده برای چاپ صفحات اصلی، برگه بدرقه و همچنین کاغذ مورد استفاده برای چاپ جلد کتاب را در نظر داشت. اگر می خواهید کتاب شما دارای کیفیت حرفه ای باشد پس بایستی به دنبال کاغذهای سنگین تر باشید.

کاغذ مناسب چاپ کتاب پزشکیاگر به دنبال کاهش هزینه تمام شده کتاب هستید، بایستی کاغذ سبک وزن تر از کاغذ مورد استفاده برای بروشور را در نظر بگیرید. بخاطر داشته باشید که وزن کاغذ روی قیمت آن تاثیر دارد.

وقتی مخاطب قرار است کتابی را بخرد، وقتی کتاب را در دست می گیرد، مایل است که وزن کتاب را حس کند و وقتی دست روی کاغذ کتاب می کشد، حس خاص صافی و برجستگی نسبی متن را داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که طراحی جلد کتاب موجب شود که مخاطب و مشتری کتاب را در دست بگیرند و همچنین نوع و وزن کاغذ به آنها در تصمیم گیری برای خرید کمک کند.

عامل دیگری که در تصمیم گیری در مورد وزن کاغذ دخیل است، تعداد صفحات کتاب است. مثلا اگر کتاب ۲۰۰۰ صفحه ای خود را با کاغذ وزن بالا و ضخیم چاپ کنید، آن وقت مشتری برای حمل کتاب به منزل به وانت نیاز خواهد داشت. زیرا قطر کتاب از نیم متر تجاوز می کند.

به هر حال انتخاب وزن صحیح کاغذ اهمیت دارد و این مسئله بویژه در مورد کاغذ جلد کتاب خیلی حیاتی است. یک پشت جلد لوکس و جذاب می تواند نرخ فروش کتاب را تغییر دهد.

ضخامت کاغذ در مقابل وزن کاغذ

بخاطر داشته باشید که ضخامت و وزن کاغذ یک کلیت مشابه نیست. نوع کاغذ روی میزان ضخامت آن تاثیر دارد. مثلا یک برگه ۱۰۰ پوندی کاغذ جلد افست حدود ۱۴ پوینت یا ۰.۰۱۴ اینچ ضخامت دارد. هرچندکاغذ جلد گلاسه ۱۰۰ پوندی که وزنش با وزن کاغذ جلد افست یکسان است حدود ۹ پوینت یا ۰.۰۰۹۲ اینچ ضخامت دارد. در نتیجه کاغذ جلد افست با ضخامت ۱۴ پوینت خیلی محکم تر از کاغذ گلاسه هم وزن خود است.

البته چارت های خاصی در اینترنت وجود دارد که می توان از آنها برای تعیین وزن کاغذ کتاب استفاده کرد. البته می توانید وزن کاغذ صفحات داخلی، کاغذ صفحه بدرقه و کاغذ جلد کتاب خود را با استفاده از ماشین حساب وزن کاغذ ترجمک محاسبه و تعیین نمایید. در صورت نیاز به مشاوره می توانید از طریق مجراهای تماس انتشارات ترجمک با ما در تماس باشید.

توجه: مطلب زیر ماشینی بوده و با هدف سئو و بهینه سازی بازدید سایت درج شده است. نیازی به خواندن آن نیست.

کتاب کاغذ کتاب: راهنمای انتخاب کاغذ کتاب: راهنمای انتخاب کاغذ جهت چاپ و نشر، کاغذ کتاب از مواردی است که قبل از چاپ کتاب باید به آن دقت کنید و اطلاعات کافی در مورد بهترین کاغذ را داشته باشید ، در این مقاله شما را راهنمایی میکنیم.
انتخاب کاغذ کتاب و راهنمای انتخاب کاغذ مناسب سفارش چاپی کتاب مهم است. خرید اینترنتی و آنلاین کتاب کاغذ و چاپ (راهنمای انتخاب کاغذ مناسب سفارش چاپی). جنس کاغذی که برای کتاب استفاده می‌شود یکی از موارد مهم در چاپ آن است و در تعیین قیمت انتشار کتاب درنظر گرفته می‌شود.
انواع کاغذ شامل مقوای پوشش‌دار Coated Board. نوعی کاغذ با وزن بالا (GSM) که برای جلد کتاب راهنمای تلفن و یا اقلام تبلیغاتی نقاط فروش (فروشگاه‌ها، مغازه‌ها و…) استفاده می‌‌شود. چند نوع کاغذ داریم و هر کاغذ برای چه کاری مورد استفاده قرار می گیرند؟کاغذ مناسب چاپ کتاب دانشگاهی

 • چگونه یک کتاب چاپ کنیم؟
 • انتخاب بهترین کاغذ برای چاپ کتاب شما
 • نحوه محاسبه هزینه کاغذ برای چاپ کتاب
 • انتخاب کاغذ جلد کتاب
 • میزان مناسب بودن کدورت کاغذ کتاب
 • راهنمای انتخاب راه کاغذ در چاپ کتاب و کاتالوگ

به طور کلی تمام کارخانه های کاغذسازی برای ساخت انواع خاصی از کاغذ طراحی می شوند. عملیات تکمیلی، (طلاکوب، برجسته‌سازی، یووی و سلفون) و نوع چاپ انتخاب کرده چاپ کتاب، در مقایسه با کاغذهای MF و SC و با گراماژ مشابه ، باعث تولید کتاب. تفاوت کاغذ گلاسه عکاسی معمولی با گلاسه سوزنی و اینکه چگونه باید مناسب ترین کاغذ را در تولید یک چاپ موفق و سودآور انتخاب کرد.
چگونه باید مناسب ترین کاغذ را در تولید یک چاپ موفق و سودآور انتخاب نمود. دانستی های انتخاب کاغذ مثل یک حرفه ای، قبل از چاپ بعدی با انتخاب کاغذ باکیفیت در هنگام چاپ تصویر یا متن، مهمترین تصمیم برای چاپ کتاب کاغذ و چاپ براساس راهنمای انتخاب کاغذ مناسب سفارش چاپ کتاب گرفته می شود.
راهنمای انتخاب کاغذ برای چاپ کتاب دانشگاهی: انتخاب کاغذ در کتاب و کاتالوگ ، لذت بخش کردن تجربه استفاده از کتاب تاثیری بسیاری دارد ‫کتاب کاغذ و چاپ براساس راهنمای انتخاب کاغذ مناسب سفارش چاپ تهیه می شود.
انتخاب بهترین کاغذ کتاب: کاغذ کتاب از مواردی است که قبل از چاپ کتاب باید به آن دقت کنید و اطلاعات کافی در مورد بهترین کاغذ را داشته باشید ، در این مقاله روش انتخاب بهترین کاغذ برای چاپ کتاب شما بحث می شود. نحوه محاسبه هزینه کاغذ برای چاپ کتاب، انتخاب کاغذ جلد کتاب، میزان مناسب بودن کدورت کاغذ کتاب بیان می شود.

راهنمای انتخاب کاغذ مناسب سفارش چاپ کتاب

کاغذ کتاب: راهنمای انتخاب کاغذ، چه نوع کاغذی برای انتشار کتاب استفاده می‌شود؟ جنس کاغذی که برای کتاب استفاده می‌شود یکی از موارد مهم در چاپ آن است و در تعیین قیمت انتشار کتاب درنظر گرفته می‌شود. راهنمای انتخاب قطع (اندازه) کتاب: قطع کتاب به‌اندازه طول و عرض آن گفته می‌شود و قطع کتاب به ما می‌گوید کاغذ در چاپخانه چند بار تاشده است تا ورقه‌های کتاب تولید شود.
چند نوع کاغذ داریم و هر کاغذ برای چه کاری مورد استفاده قرار میگیرد؟ به طور کلی تمام کارخانه های کاغذسازی برای ساخت انواع خاصی از کاغذ طراحی می شوند. نوع عملیات تکمیلی، (طلاکوب، برجسته‌سازی، یووی و سلفون) و نوع چاپ انتخاب کرده تا کاغذ آنتیک از حجم بیشتری برخوردار بوده و برای کتاب های نازک مناسب تر است.
چگونه باید مناسب ترین کاغذ را در تولید یک چاپ موفق و سودآور انتخاب کنیم؟ چگونه باید مناسب ترین کاغذ را در تولید یک چاپ موفق و سودآور انتخاب نمود؟
اطلس کاربردی رنگ در چاپ راهنمای انتخاب رنگ مناسب به گونه ای که درصدهای مختلف رنگهای CMYK را بر روی کاغذ نمایش دهد تا بتوانید رنگ مورد نظر خود را به درستی انتخاب نمایید. چگونه کاغذ مناسب را انتخاب کنیم؟ انواع کاغذ و راهنمای انتخاب کاغذ.

ارسال دیدگاه
توسط
تومان