کپی رایت چیست؟

کپی رایت چیست؟ حق چاپ و تالیف چیست؟ حق تکثیر چیست؟ قوانین حفظ حق چاپ و تکثیر چگونه است؟ کپی رایت در ایران چگونه است؟ کپی رایت بین المللی چگونه است؟ آیا می توان کتاب خود را در کشورهای دیگر ثبت کرد؟ اینها سئوالاتی است که در وبلاگ انتشارات ترجمک پاسخ داده می شود. در این مقاله به این سئوال پاسخ داده می شود: کپی رایت چیست و چگونه حق کپی اثر خود را حفظ کنیم؟

راهنمای جامع کپی رایت و حفظ حقوق مولفین و مصنفان

چگونه کپی رایت و حقوق کتاب خود را حفظ کنیم؟ حفظ حقوق اثر خود کاری هوشمندانه است. اما چگونه حقوق خود را حفظ کنیم و از تکثیر و استفاده بدون اجازه کتاب خود پیشگیری کنیم؟ اگر نمی خواهید با این کابوس مواجه شوید، سعی کنید به شیوه ای حقوق اثر و کتاب خود را حفظ کنید: بعد از گذشت مدت کوتاهی با کتابی مواجه شوید که متن آن خیلی آشنا است و تنها تفاوتش با کتاب شما تبدیل نام صغری به کبری است.

معمولا نویسندگان و مولفان نسبت به کپی رایت و حقوق خود کنجکاو هستند اما این قضیه بسیار پیچیده بوده و کمتر مولف یا نویسنده ای زیاد وارد آن می شود. معمولا حفظ کپی رایت به فارغ تحصیلان و متخصصان این حوزه یا وکلا سپرده می شود. البته لازم نیست که از ابتدا کار نگران کپی رایت بود. اما وقتی بحث خود-انتشاری در بین باشد، بایستی نویسنده-ناشر به فکر کپی رایت و یادگیری فنون آن باشد.

توجه: تهیه کنندگان محتوای انتشارات ترجمک وکیل و قاضی نیستند و اطلاعات ارائه شده در این مقالات صرفا جنبه اطلاع رسانی دارد و از منابع مشابه ترجمه و درج شده است. اگر به حفظ حقوق مادی و معنوی اثر خود نیاز دارید بهترین کار مشاوره با یک وکیل متخصص در حوزه کپی رایت و حق اختراع است.
کپی رایت ترجمه کتاب

کپی رایت چیست؟

تعریف کپی رایت (Copyright) از اسمش پیداست. حق کپی یا حق انتشار است. وقتی کتابی منتشر می شود، کپی رایت یا قانون حق تالیف موجب می شود دیگران کار مولف را بدون اجازه وی تکثیر یا معامله نکنند (به نحوی که به سودی برای آنها منجر شود).

قانون حق تالیف یا حقوق مولفین و مصنفان زبان دولت ها برای گفتن این جمله است: حقوق مادی و معنوی این کار و اثر خلاقه مربوط به کسی است و بدون اجازه حق استفاده از آن را ندارید. این یک کار خلاقه و اورجینال است و دارایی هوشی محسوب می شود، حتی پس از اینکه کار منتشر و زمانی از آن گذشته و یا نویسنده فوت کند.

قانون کپی رایت چگونه عمل می کد؟

حق کپی رایت یا حقوق دارایی هوشی برای مولف چهار حق قاطع را ایجاد می کند. این چهار حق عبارتند از:رعایت کپی رایت کتاب در ترجمک

 • حق بازتولید، تجدید چاپ و یا نسخه برداری از کار یا اثر
 • حق توزیع کتاب های منتشر شده
 • حق ایجاد مشتقات و متعلقات دیگر از کار یا اثر
 • حق نمایش یا استفاده عمومی از کار یا اثر

حق کپی رایت می گوید که این حقوق مربوط به فرد یا نهادی است، مگر اینکه روش دیگری را مالک دارایی هوشی انتخاب کند (مثلا فروش حقوق اثر به ناشر). حق کپی رایت دارای عمر خاصی است. مثلا در ایالات متحده و بریتانیا محافظ از حقوق مولف یا مالک اثر برای ۷۰ سال اعمال می شود. مهم نیست که یک رمان بلند نوشته شود یا فقط یک جمله از کتابی را بنویسید، حق کپی شامل آن می شود.

یک متن یا کتاب یا هر اثر خلاقه ای که برای اولین بار ایجاد می شود و نسخه برداری از کار دیگران نیست، یعنی کارهای اورجینال و اصیل بلافاصله بعد از تولید شامل حق کپی رایت می شود، اما برای محافظت از این حقوق و برای موارد قانونی، بایستی کپی رایت را ثبت کرد.

کپی رایت ثبت شده چیست؟

معمولا کشورها دارای یک مرجع یا نهاد قانونی و رسمی برای ثبت حقوق دارایی های هوشی هستند که می تواند این دارایی هوشی یک کتاب، موسیقی، نقاشی، نرم افزار و غیره باشد. وقتی اثر به نام شخص یا نهادی ثبت شد، تمام مخاطبان آن اثر می فهمند که این مالکیت هوشی کار ثبت شده است و نمی توانند بدون اجازه استفاده کنند.

از آنجایی که ثبت مالکیت دارایی هوشی و حقوق مولفان و منصفان با مقداری هزینه همراه است، ممکن است بعضی از نویسندگان اثر خود را ثبت نکنند. در هر صورت در ایران با توجه به صدور شماره استاندارد بین المللی (شابک) و فهرست نویسی پیش از انتشار (فیپا)، مالکیت آثار هوشی از جمله تمامی آثار مکتوب و غیر مکتوب منتشر شده در داخل کشور، اعم از کتاب، نشریه، جزوه، خبرنامه، پوستر، نقشه، نوارهای صوتی و تصویری، مدارک دیجیتالی و نظایر آن مشخص می شود.کپی رایت ترجمه کتاب پزشکی و پیراپزشکی

بخاطر داشته باشید که قوانین کپی رایت در حال حاضر نه خیلی نقض می شود و نه زیاد اعمال می شود. امکان اینکه کسی اثر هوشی شما را بدزد و نسخه برداری کند، بجز در فضای آنلاین، کم است. اکثر متخصصان و افراد پروفیشنال به حقوق صاحبان آثار هوشی احترام گذاشته و علاوه بر رفرنس دهی، به ندرت حق کپی رایت را نقض می کنند.

به هر حال هنوز شانس کمی وجود دارد که حقوق شما به عنوان مترجم کتاب، نویسنده یا مولف کتاب و یا صاحب آثار غیر مکتوب نقض شود. بنابراین بهتر است از کانال های موجود از قبیل گرفتن شابک و فیپا و ثبت کتابخانه ملی ایران برای حفظ حقوق خود استفاده کنید.

چگونه کپی رایت کتاب را حفظ کنیم؟

ثبت آثار هوشی در ایران در چند دسته و گروه انجام می شود از جمله ثبت آثار هنری، آثار مکتوب، آثار غیر مکتوب و مانند اینها. ثبت کتاب با گرفتن شماره شابک از خانه کتاب شروع می شود و نهایتا با گرفتن مجوز خروج از چاپخانه و یا مجوز نشر دیجیتال از سازمان رسانه های دیجیتال تمام می شود.

در رابطه با کتاب های منتشر شده در خارج از کشور توسط انتشارات ترجمک، ثبت کپی رایت در ایالات متحده و بصورت آنلاین انجام می شود. کتاب های ترجمک به صورت Literary Works در دفتر کپی رایت یو اس ثبت می شود که محافظت از حق کپی کتاب در کشورهای عضو معاهده برن (Berne Convention) را به عهده می گیرد. تا پایان ژوئن ۲۰۲۰ هزینه ثبت کپی رایت ۸۵ دلار می باشد.

آیا لازم است قبل از تحویل کار به ناشر آن را ثبت کرد؟

آیا بایستی حق کپی رایت اثر خود را قبل از تحویل به ناشر ثبت کنیم؟ معمولا این کار لازم نیست. از آنجایی که ناشر از کلیه مراحل کار شما درصدی برداشت می کند و به حقوق خود می رسد، بنابراین نقض کپی رایت و حقوق مترجم یا مولف معمولا مرسوم نیست.

انتشارات ترجمک رعایت حقوق مولفین و منصفان را محترم شمرده و امانتدار آثار و دست نوشته های مولفان و مترجمان است. حداقل در رابطه با انتشارات ترجمک، لزومی به ثبت کپی رایت قبل از تحویل فایل یا دست نوشته کتاب نیست و می توانید با خیال راحت روند آماده سازی و چاپ کتاب خود را پیگیری کنید.

توجه: مطلب زیر ماشینی بوده و با هدف سئو و بهینه سازی بازدید سایت درج شده است. نیازی به خواندن آن نیست.
کپی رایت (Copy Right) چیست؟ آیا میدانید قانون کپی رایت و کپی رایت چیست؟ با شنیدن این نام چه چیزی در ذهن تان تداعی میشود؟ Copyright یا Copy Write ؟ کپی رایت ‎حقوق مالکیت و حق تکثیر، حق نشر، حقّ تکثیر یا کپی رایت (به انگلیسی: Copyright)، مجموعه‌ای از حقوق انحصاری است که به ناشر یا پدیدآورنده یک اثر اصل و منحصربه‌فرد تعلق می‌گیرد.
معنی کپی رایت چیست ؟ این به معنی آن است که هیچ شخصی حق تکثیر آن سی دی، جزوه،فیلم یا کتاب را بدون مجوز ناشر یا پدیدآورنده آن ندارد. در صورتیکه حقوق مولف رعایت نشود، شخص خطا کار است.

کپی رایت Copyright چیست؟

مطلب زیر که اطلاعات کلی درباره قانون کپی رایت (حق تکثیر) به شما میدهد، برگرفته از پیمان برن (Berne Convention) برای حمایت از دارایی ادبی و هوشی است و قانون کپی رایت (Copyright) نام دارد. کپی رایت چیست؟ کپی رایت نوعی حفاظت قانونی از آثار چاپ شده و چاپ نشده ادبی، علمی و هنری است.این آثار به هر صورت که عرضه شده باشند، در حالی که دارای ماهیت بدیع و اورجینال باشند شامل کپی رایت می شوند.
تعریف کپی رایت چیست؟ کپی رایت یا حق تکثیر مالکیت معنوی یک کالا توسط سازنده آن کالا است. قانون کپی رایت به سازندگان اصلی یک ایده، هنر و اثر حقوق مادی و معنوی اثر را می دهد و از آن محافظت می کند. اما قانون کپی رایت چیست؟ تفاوت قانون کپی رایت در ایران و جهان زیاد است. در ایالات متحده و اروپا تا ۷۰ سال حق کپی رایت برای شخص محفوظ است.
تفاوت کپی رایت با ثبت اختراع یا یک علامت تجاری چیست؟ کپی رایت از آثار هوشی و هنری اصیل محافظت می کند، همچنین از یک حق اختراع یا اکتشاف نیز محافظت می کند. گواهینامه ثبت اختراع یا حق اختراع صرفا مالکیت فرد را نشان می دهد و از حقوق وی در بلندمدت دفاع نمی کند.

 • آیا ایران قانون کپی رایت را امضا کرده است؟
 • آیا ایران عضو معاهده برن است؟
 • تحقیق در مورد کپی رایت انجام می شود؟
 • ثبت کپی رایت در ایران چگونه است؟
 • روند ثبت کپی رایت در ایران چیست؟
 • جریمه کپی رایت چیست؟
 • چرا قانون کپی رایت در ایران رعایت نمی شود؟
 • چگونه حق کپی رایت بگیریم؟
 • حق تکثیر، حق نشر یا کپی‌رایت (copyright) چیست؟
 • حق کپی رایت در ایران چند سال است؟

کپی رایت کتاب پزشکی

 • رعایت نکردن حق کپی رایت چه مضرات و مزایایی دارد؟
 • رعایت نکردن حق کپی‌رایت چه آثاری به همراه دارد؟
 • علامت کپی رایت یا برند کپی رایت چیست؟
 • قانون کپی رایت موسیقی چیست؟
 • قانون کپی رایت نرم افزار در ایران چگونه است؟
 • کپی رایت نرم افزار در ایران چگونه ثبت می شود؟
 • قانون کپی‌ رایت و حق تکثیر چیست و چگونه عمل می کند؟
 • کپی رایت در اینستاگرام به چه شکل است؟
 • کپی رایت عکس و سایر اثار هنری چیست؟
 • کپی رایت موسیقی در ایران به چه صورت است؟
 • کپی‌رایت چیست؟
 • متن قانون کپی رایت در ایران pdf دانلود می شود؟
 • متن کامل قانون کپی رایت برای دانلود عرضه شده است؟
 • متن کپی رایت را چه کسی می نویسد؟
 • متن کپی رایت انگلیسی برای دانلود مطالعه موجود است؟
 • مجازات کپی رایت در ایران چیست؟
 • مجموعه‌ حقوق انحصاری پدیدآورنده‌ یک اثر چگونه حق می شود؟
 • معنی کپی رایت چیست؟
 • نقض کپی رایت چیست؟

حق نشر، حقّ تکثیر یا کپی رایت (به انگلیسی: Copyright)، مجموعه‌ای از حقوق انحصاری است که به ناشر یا پدیدآورنده یک اثر اصل و منحصربه‌فرد تعلق می‌گیرد. کپی رایت از جمله کلماتی است که از زبان انگلیسی وارد زبان فارسی و زبان کسب و کار شده است. قانون کپی رایت (Copy right) کپی رایت نوعی حفاظت قانونی آثار می توانند علمی و ادبی و هنری باشند .این قانون شامل هر نوع عرضه ای از آثار می باشدو به صاحب اثر اجازه می دهد که از حقوق انحصاری بهره مند شود.

همه آن چیزی که باید از کپی‌ رایت و حق تکثیر بدانید:

کپی‌ رایت یا حق تکثیر به مجموعه‌ای از حقوق انحصاری که به ناشر یا پدیدآورنده یک اثر اصل و منحصربه‌فرد تعلق می‌گیرد و کپی رایت یک نوع حفاظت است که در قانون اساسی ایالات متحده مفروض می شود و به موجب قانون برای آثار اصلی نویسنده که صاحب یک اثر است در نظر گرفته میشود.
قانون کپی رایت در یک دقیقه. آری یا خیر. بحث حق تکثیر یا کپی رایت یکی از بحث های داغه. حق تکثیر یعنی پدید آورنده یا سفارش دهنده یک اثر حق انحصاری بهره برداری از اون رو داره و کپی رایت (حق تکثیر) در بردارنده پیمان برن برای حمایت از دارایی علمی، ادبی و هنری است. پیمان برن تاکنون بارها مورد تجدید نظر قرار گرفته و از سال ۱۹۶۷ مدیریت آن برای رعایت کردن حق کپی‌رایت چه آثاری به همراه دارد؟
ایران از جمله کشورهایی‌ست که به عضویت کنوانسیون برن در نیامده است و رعایت نکردن حق کپی‌رایت اثر یک پدیدآورنده‌ ایرانی در خارج از کشور حفاظت نمی شود. اما دفتر کپی رایت یو اس به نویسندگان بین المللی اجازه ثبت را می دهد و در کشورهای عضو کنوانسیون برن از حقوق آنها حفاظت می کند.
کپی رایت – حقوق معنوی و به ویژه حقوق مالکیت فکری و بالاخص کپی رایت، از حوزه‌های جذاب و دارای گستره روزافزون حقوقی و فقهی است. کپی رایت Copyright چیست؟ قانون کپی رایت (حق تکثیر) به شما میدهد، برگرفته از پیمان برن (Berne Convention) برای حمایت از دارایی ادبی و هوشی است.

کپی رایت – تعریف کپی رایت چیست؟

کپی رایت یا حق تکثیر مالکیت معنوی یک کالا توسط سازنده آن کالا است. قانون کپی‌رایت به سازندگان اصلی یک ایده، هنر این حق منحصربه‌فرد را می‌دهد تا حق تکثیر یا کپی رایت (به انگلیسی: Copyright)، مجموعه‌ای از حقوق انحصاری است که به پدیدآورنده‌ی یک اثرِ اصل و منحصربه‌فرد تعلق می‌گیرد و حقوقی از قبیل نشر، نقض کپی رایت و کپی رایت در ایران و فراتر از آن.
کپی‌رایت به لحاظ حقوقی یک قانون بین‌المللی (یک کنوانسیون ) است. اسم کامل آن کنوانسیون برن برای حمایت از آثار ادبی و هنری است. کپی رایت شامل آثار ادبی و هنری، موسیقی و سینما. حقوق مادی و معنوی اعطا شده به پدیدآورندگان آثار مانند هر حق دیگری در معرض نقض از سوی دیگر اشخاص است.
نظام کپی‌رایت در ایران با نظام بین‌المللی فاصله زیادی دارد. این کارشناس ارشد حقوق تجارت بین الملل با بیان اینکه حق مؤلف یا کپی‌رایت از سابقه طولانی‌تری نسبت به حقوق مالکیت صنعتی برخوردار است، بایدها و نبایدهای کپی رایت در قوانین داخلی و اسناد بین‌المللی مهم است.
اهمیت حمایت از کپی رایت، با توجه به سهولت دسترسی افراد به آثار فکری متعلق به دیگران و کپی‌برداری و نشر غیرمجاز آن زایدالوصف است. قانون کپی رایت در ایران و ضمانت اجرای نقض حقوق آن با در نظر گرفتن ضمانت اجرای نقض حقوق مالکیت ادبی و هنری (کپی رایت) می‌تواند به حفظ هرچه بیشتر حقوق پدیدآورندگان آثار مشمول کپی رایت کمک دهد.کپی رایت ترجمه کتاب فنی و مهندسی

 • قوانین کپی رایت در ایران چیست؟
 • کپی رایت در ایران و فراتر از آن چگونه است؟
 • چه چیزی باید از کپی‌ رایت و حق تکثیر بدانیم؟
 • رعایت نکردن حق کپی‌رایت چه آثاری به همراه دارد؟
 • مجازات نقض کپی رایت در ایران توسط ناشر چیست؟
 • متن کامل قانون کپی رایت را چطور بدست آوریم؟
 • قانون کپی رایت نرم افزار در ایران چگونه است؟
 • نقض کپی رایت را چگونه گزارش کنیم؟
 • چرا قانون کپی رایت در ایران رعایت نمی شود؟
 • رعایت نکردن حق کپی رایت چه ضرری دارد؟
 • آیا ایران قانون کپی رایت را امضا کرده است؟
 • قانون کپی رایت ترجمه کتاب چیست؟

مطالعه موردی کپی رایت از مناظر حقوقی، شرعی، عرفی و اخلاقی در ایران و سایر کشور و در صورت الزام مجوزهای این کشورها را برای اثر خود دریافت نماید. کپی‌ رایت یا حق تکثیر به مجموعه‌ای از حقوق انحصاری که به ناشر یا پدیدآورنده یک اثر گفته می شود و هم چنین قانون مالکیت معنوی و کپی رایت در ایران وجود داشته اما به این نام مطرح نبوده است.
انتشارات ترجمک کلیه حقوق مادی و معنوی مترجمان و مولفان خود را محترم شمرده و حفظ می کند و با تبعیت از اصول DRM و در صورت تمایل مشتری ثبت در دفتر کپی رایت ایالات متحده به ثبت و حافظت جهانی مالکیت اثار هوشی کاربران خود می پردازد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان