اصول ترجمه کتاب

اصول ترجمه کتاب

پنج گام در ترجمه کتاب

آیا می خواهید کتاب خود را ترجمه کنید؟ مترجم کتاب هستید؟ به ترجمه کتاب علاقمند هستید؟ می خواهید توانایی ترجمه کتاب خود را بهبود بخشید؟ قصد دارید سایت ترجمه و شرکت ترجمه خود را شروع کنید؟ این مقاله می تواند به شما در شناخت فرآیند ترجمه کتاب و مهارت های لازم برای ترجمه کتاب کمک کند.

ترجمه حرفه ای کتاب همانند چسب به این پروسه ۵ مرحله ای ترجمه زبان وصل است. اگر کسی این پنج مرحله را نشناسد و بخوبی رعایت نکند، ترجمه وی همیشه به سطح عالی نخواهید رسید. چرا؟ چونکه ترجمه یک کار ذهنی و مستلزم تلاش مغزی است.

بار ذهنی و هوشی ترجمه کتاب آنقدر زیاد است که یک فرآیند ترجمه کتاب دقیق و منظم برای انجام کاری مشتری پسند نیاز است.

عملکرد برتر در ترجمه کتاب

قاعده عملکرد برتر در فرآیند ترجمه زبان و ترجمه کتاب دربرگیرنده ۵ مرحله یا گام است:


این پنج گام عبارتند از:

توجه: مطلب زیر ماشینی بوده و با هدف سئو و بهینه سازی بازدید سایت درج شده است. نیازی به خواندن آن نیست.
ترجمه کتاب چیست؟ ترجمه کتاب چگونه انجام می شود؟ چند نوع ترجمه کتاب داریم؟ ترجمه کتاب از انگلیسی به فارسی چطور انجام می شود؟ ترجمه کتاب از فارسی به انگلیسی با کیفیت چگونه است؟ چگونه کتاب پزشکی ترجمه کنیم؟ ترجمه پایان نامه از فارسی به انگلیسی انجام دهیم؟
ترجمه کتاب | سفارش ترجمه کتاب | سفارش ترجمه کتاب به انگلیسی و سایر زبان‌های زنده دنیا، توسط تیم حرفه‌ای مترجم کتاب در ترجمک در کوتاه‌ترین زمان و با بالاترین کیفیت انجام در پلن های ترجمه فوری، ترجمه ارزان، ترجمه تخصصی، ترجمه ویژه انجام می شود.
مراحل ترجمه کتاب به چه شکل است؟ ترجمه کتاب چند مرحله دارد؟ ترجمه کتاب همراه با ویراستاری کتاب انجام می شود؟ قیمت ترجمه کتاب چگونه محاسبه می‌شود؟ نمونه خوانی جز قیمت ترجمه کتاب است؟ ترجمه کتاب به چه زبان‌هایی انجام می‌شود؟ آیا امکان ترجمه کتاب به‌صورت فوری وجود دارد؟ آیا امکان ترجمه کتاب اقتصادی و ارزان داریم؟
چگونه یک کتاب ترجمه کنیم؟ ترجمه کتاب چه مراحلی دارد؟ آیا هر کسی می‌تواند برای ترجمه یک کتاب خارجی اقدام کند؟ ترجمه کتابی که هم مفهوم را منتقل کرده و هم نثر ساده و روانی داشته باشد کار ساده ای نیست. تیم ترجمه کتاب انتشارات ترجمک تیم ویژه ای برای ترجمه کتاب است که ترجمه تخصصی همراه با ویراستاری و نمونه خوانی انجام می دهد.
آیا کیفیت ترجمه کتاب مهم است؟ چگونه خیالم بابت کیفیت ترجمه کتابم راحت باشد؟ نگران حفظ محرمانگی ترجمه کتاب خود هستم، چه کار کنم؟ آیا سفارش ترجمه کتاب من شامل تخفیف خواهد شد؟ ترجمه کتاب فنی مهندسی و ترجمه کتاب ادبی و کتاب هنری انجام می شود؟
گروه ترجمه تخصصی انتشارات ترجمک که شامل گروه بزرگی از مترجمان حرفه ای است، به شما کمک می کند تا کتاب های مد نظر خود را با قیمت مناسب، در زمان مقرر و با کیفیت عالی تحویل بگیرید. در شروع ترجمه کتاب امکان دریافت نمونه برای ترجمه کتاب وجود دارد و می توانید مترجم کتاب خود را انتخاب کنید.
آیا در ترجمه کتاب تخفیف اعمال خواهد شد؟ با توجه به نوع کتاب و زبان ترجمه کتاب ممکن است شامل تخفیف ترجمه کتاب شود. می توانید کتاب فارسی خود را به زبان کشورهای دیگر ترجمه کرده و توسط ناشر خارجی همیار انتشارات ترجمک به چاپ برسانید.
امکان ترجمه تخصصی به زبان‌های دیگر وجود دارد؟ می توانید کتاب یا پایان نامه فارسی خود را به ترجمک بسپارید. ترجمک کتاب فارسی یا پایان نامه فارسی شما را به زبان انگلیسی ترجمه کرده و توسط ناشرین همیار در خارج به چاپ می رساند.
ترجمه کتاب در ترجمک در ۴ گام از مراحل ترجمه کتاب انجام می شود. چه کتابی را می خواهید ترجمه کنید؟ آیا قصد دارید بعنوان مترجم کتاب فعالیت کنید، یا قصد سفارش ترجمه کتاب را دارید؟ چگونه کتاب ترجمه کنیم؟ ترجمه کتاب بصورت ترجمه آنلاین در انتشارات ترجمک انجام می شود.
انواع ترجمه کتاب، ترجمه ژورنال، ترجمه پایان نامه و ترجمه کتاب و مجلات انگلیسی و فارسی با کیفیت بالا در تمامی زمینه های تخصصی و عمومی و فیلد های دانشگاهی در گروه ترجمه آنلاین انجام می گردد. چگونه برای ترجمه کتاب انتخاب کنیم؟ نحوه ترجمه کتاب چگونه است؟ مراحل ترجمه را گام به گام به شما آموزش می دهیم و در این راه به شما کمک می کنیم.
چگونه می توانم ترجمه کتاب مورد علاقه ام را استعلام نمایم؟ کافی است فرم ثبت سفارش ترجمه کتاب را تکمیل کنید و پیش فاکتور دریافت کنید. ترجمه تخصصی کتاب انگلیسی به فارسی و هزینه ترجمه پایان نامه از فارسی به انگلیسی دریافت کنید.
انجام ترجمه کتاب‌های قطور علمی و ادبی در انتشارات ترجمک روال خاصی دارد. شما می‌توانید برای ترجمه کتاب خود درخواست نمونه ترجمه داده، مترجم خود را انتخاب کرده و سپس دستور اجرا دهید. اطلاعاتی در مورد هزینه ترجمه کتاب، اصول ترجمه کتاب، ترجمه کتاب تخصصی، استخدام مترجم، سفارش ترجمه کتاب، ترجمه آنلاین کتاب، ترجمه کتاب علمی، دریافت کنید.
ترجمه کتاب، مهارتی است که هر مترجمی این مهارت را ندارد. اگر مترجم مبتدی هستید و صرفا متون کوتاه چند بندی را ترجمه می کنید. برای این که مترجم یک کتاب شوید باید مهارت های ترجمه کتاب را کسب کرده و مراحل ترجمه کتاب را بشناسید.
انتخاب کتاب مناسب برای ترجمه. اولین گام در ترجمه کتاب، انتخاب کتاب مناسب برای ترجمه است. سفارش ترجمه تخصصی کتاب با بهترین قیمت و کیفیت در ترجمک.
ترجمه کتاب تخصصی، انگلیسی و فارسی. ترجمه کتاب (Book Translation) و اهمیت آن زمانی نقش پیدا می‌کند که مترجم حرفه ای است و می داند چگونه کتاب ترجمه و چاپ کنیم؟ مراحل انتخاب، ترجمه و چاپ کتاب را می شناسد.
چگونه کتابهای جدید و ترجمه نشده را پیدا کنیم؟ کافی است موضوع و رشته تخصصی خود را به مسئول گروه ترجمه کتاب انتشارات ترجمک اعلان کنید و لیستی از کتاب های ترجمه نشده و کتاب مناسب برای ترجمه دریافت کنید. ترجمه کتاب توسط مترجمان هر رشته انجام می شود. انتشارات ترجمک تیم ترجمه تخصصی قدرتمندی دارد که از مترجم های حرفه ای کتاب قادر به ترجمه ای دقیق و سلیس با موضوع مختلف تشکیل شده است.
چگونه یک کتاب ترجمه و چاپ کنیم – ترجمه کتاب همانند ترجمه‌ی یک مقاله و یا متن انگلیسی نیست. اگر علاقه‌مند به ترجمه کتاب هستید یا با انتخاب کتاب انگلیسی برای ترجمه نمی‌دانید ترجمه فارسی از آن کتاب وجود دارد یا نه می‌توانید کتابهای ترجمه شده به فارسی را جستجو کنید. مراحل ترجمه کتاب – چگونه یک کتاب ترجمه کنیم؟ ترجمه کتاب و تمام مراحلی که باید برای چاپ و ترجمه یک کتاب انجام دهید را از صفر تا صد در این مقاله ، انتشارات ترجمک به شما به صورت رایگان کمک میکند.
می‌خواهید کتاب ترجمه کنید – چطور یک کتاب به نام خودم ترجمه کنم؟ – معرفی کتاب برای ترجمه – آیا ترجمه و چاپ کتابی که قبلا ترجمه شده کسر امتیاز دارد؟ مراحل ترجمه و چاپ کتاب چیست – ترجمه کتاب های تخصصی توسط مترجمان متخصص و با تجربه انجام می گیرد. ترجمه کتاب های انگلیسی و فارسی کلیه رشته های دانشگاهی.
امروزه ترجمه کتاب از نیازهای اساسی برای انتقال علم و دانش بین جوامع می باشد. ترجمه کتاب باید با دقت کامل انجام شود تا انتقال مفهوم از زبان مبدا به مقصد به درستی انجام شود. چگونه برای شروع ترجمه کتاب های پزشکی، رمان، عمومی و غیره آماده شویم. مهم نیست که قصد دارید ترجمه تخصصی کتاب خاصی را انجام دهید کافی است با گروه ترجمه کتاب انتشارات ترجمک تماس بگیرید.

در ادامه هر یک از این مراحل بحث خواهد شد.

فرآیند چند مرحله ای ترجمه کتاب که مترجمان حرفه ای استفاده می کنند

توجه: این فرآیند برای تولید یک ترجمه کیفیت بالا از کتاب ضرورت دارد. برای درک بهتر ویژگی های ترجمه کتاب کیفیت بالا می توانید در مورد طریقه ارزیابی کیفیت ترجمه کتاب مطالعه کنید.

اما ممکن است همیشه به ترجمه کیفیت بالا نیاز نداشته باشید. به همین خاطر است که گفته می شود روش ترجمه خود را براساس هدف از ترجمه انتخاب کنید.

مراحل پنج گانه فرآیند ترجمه کتاب

ترجمه کتاب یک فرآیند پنج مرحله ای است. البته این فرآیند پنج مرحله ای یک قاعده کلی برای ترجمه زبان است و برای ترجمه متون تخصصی و عمومی و همچنین ترجمه زبان های مختلف کاربری دارد.

مراحل ترجمه کتاب

مرحله ۱ کتاب: مرور و آشنایی با محتوای کتابی که قرار است ترجمه شود

گام اول در فرآیند ترجمه کتاب آشنا شدن با متنی است که قرار است ترجمه شود. یعنی بایستی موضوع و محتوای کتاب، حجم متن، سبک نگارش، ویژگی های فنی کتاب از قبیل ویراستاری کتاب، حروفچینی کتاب، قالب بندی و فصول و بخش های کتاب را بررسی کرد.

معمولا وقتی مترجم می خواهد کتابی را ترجمه کند، بخشی از کتاب را می خواند و یا مرور کلی بر محتوای کتاب خواهد داشت تا کلیت موضوع کتاب را فهمیده و بداند چه چیزی در انتظار وی است. خواندن سریع و فوری کتاب و آشنایی با محتوای کتاب را skim read می گویند.

بعضی از مترجم ها هنگام بررسی پروژه ترجمه کتاب، مفاهیم کلیدی یا واژگان کتاب که به تحقیق بیشتر نیاز دارند را یاداشت می کنند و هر گونه مطالعه مقدماتی که برای تقویت کار و آشنا شدن با محتوای موضوع لازم است را جستجو و تحقیق می کنند.

گاهی اوقات مترجم کتاب قبل از شروع ترجمه اصطلاحات کلیدی آن را بررسی و ترجمه می کند و دیکشنری اختصاصی برای کتاب ایجاد می کند. سپس ترجمه متن کتاب را شروع می کند.

مرحله ۲ ترجمه کتاب: ترجمه مقدماتی

وقتی مترجم با محتوای کتاب آشنا شد، بطور نظامدار ترجمه متن کتاب را شروع می کند، عموما هر بار ۱۰-۵ کلمه را ترجمه می کند. انتخاب تکه های متن که هر بار ترجمه می شود، طول آن و تعداد کلمات هر بار تبدیل زبان اهمیت دارد. بدین ترتیب هر بار یک تکه کوچک ترجمه، معنای آن پخته شده و تایپ می شود.

هر قطعه متن باید به اندازه ای کوتاه باشد که در حافظه کوتاه مدت مترجم باقی بماند. انتخاب بیش از ۱۰ کلمه در هر بار می توان چالش آور باشد و ممکن است مترجم بعضی از کلمات متن را فراموش کند.

معمولا جملات کتاب از ۱۰ کلمه طولانی تر است، بخصوص اگر مثلا انگلیسی اروپا باشد، بنابراین لازم است که جمله به بخش هایی تقسیم شده و هر بار یک بخش خوانده و ترجمه شود.

بار هوشی ترجمه کتاب

اگر هر بار تعداد خیلی کمی از کلمات انتخاب و در ذهن ترجمه شود ممکن است به ترجمه ای ختم شود که قالبی و غیرطبیعی به نظر برسد و معمولا اینگونه ترجمه ها که ترجمه کلمه به کلمه اطلاق می شود، ترجمه ای مبهم و غیر سلیس خواهد شد.

از سوی دیگر، اگر تکه های متن هر بار ترجمه خیلی طولانی باشد، ممکن است بخاطر سپردن آسان متن سخت شده و ریسک فراموشی و نادیده گرفتن بخشی از معنی در ترجمه بیشتر می شود.

مرحله ۳ ترجمه کتاب: مرور صحت ترجمه

پس از اینکه ترجمه مقدماتی و درفت اولیه کتاب تکمیل شد، مترجم بایستی به صورت متدولوژیک ترجمه خود را مرور کرده و تکه های متن ترجمه شده را با متن اولیه (متن منبع) مقایسه کند.

هدف اصلی در اینجا تایید این مسئله است که ترجمه کتاب کامل باشد، بخشی از محتوا گم نشده یا بد تفسیر نشده باشد یا معنی بعضی از جملات تحریف یا بد تفسیر نشده باشد.

معمولا یک مترجم حرفه ای در مرور ترجمه کتاب براحتی بخش هایی که غیرطبیعی بوده یا از کلمات مطلوب و مرسوم استفاده نشده است را در این گام تشخیص داده و تصحیح می کند.

مرحله ۴ ترجمه کتاب: استراحت دادن به کار

این مرحله خیلی ساده است. ترجمه کتاب را مدتی کنار بگذارید و استراحت کنید. ایده آل استراحت چند ساعتی یا حتی یک شب است.

علت استراحت دادن این است که اطمینان حاصل کنیم مرحله پنجم و نهایی ترجمه کتاب درست انجام شود. گاهی بعضی از واژه ها آنقدر تکرار شده اند که چشمان به خطا آنها را می بینند و منفی یا مثبت بودن مثلا فعل را متوجه نمی شوند.

بنابراین بهتر است به مغز استراحتی داده، ذهن از محتوای ترجمه شده خالی شود و سپس مرحله بعدی شروع شود.

مرحله ۵ ترجمه کتاب: اصلاح و پالایش کلمه بندی ترجمه

مرحله آخر ترجمه کتاب پالایش و پولیش ترجمه است. در این مرحله بدون رجوع به متن منبع و باز کردن کتاب منبع، ترجمه خوانده می شود. در این مرحله صرفا به کیفیت عبارات توجه می شود.

این مرحله نهایی ویرایش کتاب برای پالایش و تصحیح متن ترجمه شده از نظر روانی و سلیس بودن است. در این مرحله خود را بجای مخاطب اصلی ترجمه کتاب قرار داده و متن خوانده می شود. هر جایی که خواندن متن روان و صریح نبود، ویرایش و اصلاح می شود.

داسویر مراحل ترجمه کتاب

می توانید داسویر مراحل ترجمه کتاب را اینجا دانلود کنید.

دانلود نسخه pdf داسویر یا اینفوگرافیک ۵ مرحله ترجمه کتاب

سئوالات رایج در مورد مراحل فرآیند ترجمه کتاب

آیا همه مترجم ها در ترجمه کتاب این مراحل را پیروی می کنند؟

در مجموع خیر. مترجم های حرفه ای و تحصیل کرده این متدولوژی ۵ مرحله ای را به عنوان بخشی از واحدهای درسی دانشگاهی خود می آموزند. از آنجایی که این مراحل را می خوانند، تست می کنند و امتحان می دهند، به آن عادت کرده و به محض پیشنهاد ترجمه کتاب، ناخودآگاه مراحل را طی می کنند.

مترجم حرفه ای می داند که در ترجمه کتاب نباید به دنبال میانبر باشد و مراحل را طی می کند. این مسئله در مورد مترجم های سنتی و خود ساخته نیز مصداق دارد اما نه همه آنها.

معمولا کسانی که در ترجمه کتاب این مراحل را طی نمی کنند، در فرآیند ترجمه کتاب با مشکلاتی مواجه می شوند. گاهی مجبور می شوند ترجمه را از سر بگیرند و دوباره ترجمه کنند. بعضی از مترجم ها هم که کلا متوجه نقص کار خود نشده و بدون طی مراحل ترجمه خود را برای ویراستاری، حروفچینی، طی مراحل چاپ و انتشار تحویل می دهند.

چرا این فرآیند قطعی ترجمه برای ترجمه کتاب ضرورت دارد:

زیرا ترجمه بطور تعجب آوری یک وظیفه خیلی مشکل است و شامل پردازش ذهنی پیچیده و زیادی است.

اختصاصاً برای هر عبارت یا بخشی از متن کتاب که قرار است ترجمه شود، مترجم لازم است اقدامات زیر را انجام دهد:

  • متن منبع را خوانده و بفهمد.
  • معنی یا پیام متن را به خاطر بسپارد.
  • مناسب ترین واژگان زبان مقصد را برای ترجمه انتخاب کند.
  • از ساختار دستور زبان (گرامر) زبان مقصد استفاده کند.
  • معنی/پیام متن کتاب را به زبان مقصد ترکیب و تبدیل کند.
  • اطمینان حاصل کند که جمله بندی و جریان کلمات متن جدید سیال و طبیعی باشد.

انجام همه این کارها به یکباره برای مغز انسان سنگین است که بتواند همه را یکباره پردازش و تبدیل کند.

انتقال همه معانی و عبارات به شیوه ای صحیح و طبیعی به زبان مقصد و بطور یکباره کاری بسا مشکل است. اساسا منطقی نیست که همه مراحل فرآیند ترجمه کتاب را به یکباره و بصورت ذهنی انجام داد. ممکن است بصورت عادتی یا ناخواسته ذهن مترجم روی یک بخش یا جنبه از ترجمه بیشتر متمرکز شود.

حالا اگر مترجم روی انتقال صحیح و یکباره تمامی معانی تمرکز کند، جمله بندی و واژگان زبان مقصد اغلب گت داشته و جریان واژه ها غیرطبیعی خواهد شد و ترجمه ای روان و سیال بدست نمی آید.

در هر صورت، از آنجایی که ترجمه کتاب یک فرآیند مستلزم بار هوشی و شناختی بالایی است، وقوع اشتباه ذاتا امکانپذیر است و نمی توان گفت کسی وجود دارد که اشتباه نمی کند، حتی مترجمین حرفه ای کتاب.

به همین خاطر گفته می شود ترجمه کتاب در یک مرحله و در یک گذر امکان ندارد. لازم است که کتاب ترجمه شده، در طی چند مرحله ویرایش شده و تصحیح شود. بهتر است حداقل یک مرحله ترجمه مقدماتی شده، یک مرحله از نظر دستور زبان و ویرایش بازنگری شود. یک مرحله از نظر معنی و سلیس بودن بررسی شود.

فرآیند ۵ مرحله ای ترجمه کتاب که در بالا بحث شد برای دستیابی به ترجمه ای دقیق، سلیس و حرفه ای طراحی شده است تا بر مشکلات و کاستی های بالقوه و ذاتی ترجمه یکباره فائق آید.

به همین دلیل است که برنامه های نرم افزاری ترجمه متون نمی توانند ترجمه خوبی ارائه نمایند، زیرا ترجمه یک مرحله ای و تنها شامل جایگزینی کلمه به کلمه متن منبع به زبان متن مقصد است.

آیا اجرای همه ی گام های این فرآیند ۵- مرحله ای ضروری است؟

قطعا چنین است. همیشه ترجمه مقدماتی تا حدودی گنگ، غیر سلیس و با اشتباه است. زیرا فرآیند ذهنی پردازش ترجمه یک فرآیند مغزی پیچیده و سنگین است و کار مغزی سنگین بطور ذاتی مستعد اشتباه است.

معمولا مترجم های غیر حرفه ای و مبتدی مراحل را طی نکرده و ترجمه اولیه خود را بلافاصله تحویل می دهند. ترجمه ای که از نظر کیفیت زیر استاندارد است.

تاثیر عجله کردن یا فوری بودن ترجمه کتاب بر کیفیت ترجمه چیست؟

اگر ثبت سفارش پروژه ترجمه کتاب به شکلی باشد که زمان کافی برای تکمیل همه مراحل ترجمه کتاب وجود نداشته باشد، اینجا است که باید چیزی را قربانی کرد.

از آنجایی که مراحل ۳ تا ۵ در اصل مراحل تضمین کیفیت هستند، اگر بعضی از مراحل پروسه نادیده گرفته شود، در اصل به کیفیت و روانی متن ترجمه شده کتاب آسیب وارد می شود.

هرچند صرفنظر از مراحل پروسه ترجمه کتاب، اگر مترجم احساس کند که وقت کم دارد و سررسید تحویل ترجمه کتاب نزدیک است، بطور ناخودآگاه دچار اضطراب می شود و این اضطراب و عجله میدان را برای وقوع اشتباه مستعد می کند.

عجله در ترجمه کتاب و کیفیت ترجمه کتاب

صرفنظر از تجربه و تخصص مترجم، اگر پروژه ترجمه کتاب این مراحل ۵ گانه را طی نکند، کیفیت ترجمه قربانی خواهد شد.

خلاصه بحث مراحل ترجمه کتاب

همانطور که ذکر شد برای هر کاری یک استاندارد یا پروسه عملکرد برتر وجود دارد و در فرآیند ترجمه کتاب، این عملکرد برتر شامل رعایت مراحل ۵ گانه ترجمه کتاب است.

عجله کردن یا نادیده گرفتن هر یک از این مراحل ترجمه کتاب تقریبا بطور غیرقابل اجتنابی با اشتباه و فدا شدن کیفیت کار همراه است. ترجمه حاصل از عجله و طی نکردن پروسه سلیس نبوده و اغلب اشتباهات زیادی خواهد داشت.

بنابراین اگر کیفیت ترجمه در پروژه ترجمه کتاب برایتان مهم است، حتما این مراحل را به دقت تبعیت کنید. بالاترین شیوه اطمینان از تضمین کیفیت ترجمه کتاب رعایت سه چیز است: انتخاب مترجم ماهر و با تجربه و متخصص در حوزه محتوای کتاب، رعایت هر ۵ گام پروسه ترجمه کتاب و نهایتا انجام بازنگری همکار (peer review).

بخاطر داشته باشید که یک مترجم کتاب حرفه ای و مسلط گام ششمی به مراحل ترجمه خود می افزاید. گام شش شامل آماده سازی سند برای ارسال مستقیم به چاپخانه است.

بعضی از مترجم ها برای خود یک فایل الگو با قالب بندی خاص کتاب دارند و همزمان با ترجمه کتاب و در مراحل مختلف چک و بررسی و تضمین کیفیت ترجمه، کار را ویراستاری می کنند و سپس در مرحله شش فایل ترجمه خود را حروفچینی کرده و یکی از مراحل فرآیند چاپ کتاب را خودشان انجام می دهند و بدین ترتیب دستمزد ویراستاری کتاب، قالب بندی کتاب، طراحی داخلی و حروفچینی کتاب را از آن خود می کنند. نهایتاً فایل آماده با قالب خاص چاپ که حاوی تمامی بخش های یک کتاب است از قبیل فهرست مندرجات و واژه نامه یا ایندکس، را به مشتری خود تحویل می دهند.

ارسال دیدگاه
توسط
تومان