آموزش ساخت ماسک در منزل

کتاب آموزش گام به گام ساخت ماسک جراحی در منزل

آموزش ساخت ماسک صورت خانگی با فیلتر جیبی

خودآموز گام به گام

نویسنده: جنی زک

مترجم: گروه ترجمه پزشکی و فنی ترجمک

 

از دیرباز ماسک به عنوان یک ابزار حفاظتی در مقابل تهدیدهای محیطی استفاده شده است. ماسک به عنوان ابزاری حفاظتی برای محافظت از سیستم تنفسی در مقابل قطرات و آئروسل های (ذرات مایع معلق در هوا) نامطلوب معلق در هوا از قبیل ویروس و ذرات آلاینده استفاده می شود. این آئروسل ها می توانند آلاینده های موجود در هوا یا ویروس های هوازی بیماریزا حاصل از سرفه و عطسه افراد آلوده باشند (رنگاسامی و همکاران، ۲۰۰۹، موسسه ملی بهداشت و ایمنی شغلی آمریکا).

قدرت فیلتر کردن ماسک های مختلف در مقابل این ذرات معلق یکسان نیست، همانطور که اندازه، شکل و ویژگی های هر یک از ذرات معلق و آلاینده ها متغیر و متفاوت است. بنابراین استفاده از جنس مناسب برای تولید ماسک هایی با قدرت حافظت بیشتر و کاهش درصد نفوذ آلاینده ها از ماسک یک چالش بزرگ است.

ذرات کوچکتر از ۲.۵ میکرون معمولا از ماسک ها عبور می کنند و این ذرات کوچک به تنهایی در سال ۲۰۱۵ موجب ۸.۹ میلیون مرگ شده اند. این میکروارگانیسم های بیماری زا با ضرر جانی و اقتصادی عظیمی همراه بوده اند، حال تصور کنید در دوران شیوع ویروس کرونا (کووید-۱۹) اگر از ماسک استفاده نکنیم، چه ضایعه اسفناکی را شاهد خواهیم بود.

مطالعات نشان داده است که ماسک های پارچه ای و ماسک جراحی در مقابل ذراتی که اندازه نانومتر دارند محافظتی ایجاد نمی کنند اما ذرات دارای سایز میکرونی را مسدود می کنند. ذراتی که به اندازه نانومتر هستند تنها از طریق ماسک های رسپیراتوری مخصوص قابل پیشگیری هستند اما استفاده از این ماسک ها بسیار سخت و ناراحت کننده است (چرخچی و همکاران، ۲۰۲۱ از دانشگاه HESAM پاریس، فرانسه).

بهتر است به پیشگیری از ورود ذرات بزرگتر از ۲ میکرومتر به بدن از طریق ماسک پارچه ای و جراحی بسنده کنیم و از بیمار شدن خود و عزیزانمان اجتناب کنیم. بهتر است بخاطر داشته باشیم که قدرت پیشگیری ماسک به شرایط جوی و رطوبت هوا، دما و سرعت باد، نوع محیط کار و سایز آلاینده بستگی دارد و شما بایستی هنگام تهیه پارچه و جنس لایی برای دوختن ماسک، این موارد را در نظر داشته باشید.

توصیه ها

انواع مختلفی از ماسک ها در بازار وجود دارد اما همه برای همگان مناسب نیستند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا (۲۰۲۰) توصیه کرده است که ماسک های رسپیراتور برای پرسنل پزشکی و کسانی که مستقیما با بیماران و منابع آلودگی سرکار دارند، مناسب است .

ماسک های ان-۹۵ نیز برای پیشگیری از بیماری های عفونی و کووید-۱۹ (بیماری کرونا) برای عموم و استفاده در منزل و خیابان توصیه نشده است. CDC استفاده از ماسک های پارچه ای و ماسک جراحی را برای استفاده در منزل و استفاده عوام توصیه کرده است. در بیانیه CDC اظهار شده است که حتی اگر ماسک در اختیار ندارید، دهان خود را با یک تکه پارچه، شال گردن یا روسری ببندید.

مراکز علمی و تحقیقاتی مختلف جهان اختصاصا در رابطه با پیشگیری از بیماری کووید-۱۹، دوری از منابع آلودگی و حفظ فاصله را بهترین راهبرد دانسته اند و عوام را تشویق کرده اند که علاوه بر رعایت فاصله و قرار نگرفتن در معرض آلودگی، از ماسک کاغذی یا پارچه ای و خانگی استفاده کنند (مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، ۲۰۲۰).

فهرست مندرجات این کتاب عبارتست از:

فهرست مندرجات این کتاب عبارتست از:

پیشگفتار
توصیه ها
مقدمه
انواع ماسک
۲- ماسک کربن
۲- ماسک N95
ساخت ماسک صورت فیلتر دار
۱- ایجاد الگو
۲- آماده سازی پارچه
۳- برش پارچه اصلی
۴- برش پارچه آستری
۵- درست کردن جیب فیلتر
۶- دوخت پارچه اصلی یا رویه
۷- دوختن آستری و جیب فیلتر
۸- وصل کردن همه قطعات ماسک
۹- تهیه بند پشت گوش ماسک
مخلص کلام
سایز بندی ماسک

توجه: مطلب زیر ماشینی بوده و با هدف سئو و بهینه سازی بازدید سایت درج شده است. نیازی به خواندن آن نیست.

طبق توصیه های معمول، ماسک های خانگی لزوما برای کمک به فرد استفاده کننده نیست، بلکه اگر فردی آلوده به ویروس است ولی نشانه های بیماری ندارد. نتایج جدیدترین بررسی‌ها درباره ماسک‌های پارچه‌ای خانگی در برابر ویروس کرونا به اندازه ماسک‌های پزشکی سه لایه کارایی ندارد اما می تواند به پیشگیری از بیماری کمک کند.
کتاب آموزش گام به گام ساخت ماسک جراحی در منزل به شما طریقه ساخت ماسک در منزل را آموزش می دهد. متخصص ویروس شناسی پزشکی می گوید اگر تهیه ماسک سه لایه و دیگر ماسک های خانگی درست انجام شود می توان از بیماری پیشگیری کرد.
آیا ماسک‌های خانگی مانع کرونا ویروس می‌شوند؟ با پیدایش کرونا ویروس، ایران نیز مانند بسیاری از کشورها با کمبود ماسک و موارد دیگر مواجه شد. ماسک از هر واکسنی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری فعلا مناسبتر است. آشنایی با بدترین و بهترین ماسک ها برای مقابله با بیماری های واگیردار: در سال ۲۰۱۳ دانشمندان در تحقیقی نشان دادند ماسک جراحی می‌تواند تا ۳ برابر بیشتر از ماسک‌های خانگی جلوی عبور آئروسل‌ها را بگیرد.
توصیه ای برای تهیه ماسک های پارچه ای خانگی: ترشحات تنفسی آلوده به ویروس از طریق سرفه، عطسه یا صحبت کردن در هوا منتشر می شود که ماسک می تواند از افراد سالم در برابر استنشاق ترشحات محافظت کند. ماسک پارچه‌ای خانگی ۹۹.۹ درصد ذرات مسری را مسدود می‌کند: تحقیقی جدید نشان می دهد استفاده از ماسک های خانگی پارچه ای مانع انتشار ۹۹.۹ درصد قطرات مسری فرد در هوا می شود.
کتاب آموزش گام به گام ساخت ماسک جراحی در منزل به شما طریقه ساخت ماسک در منزل را آموزش می دهد. ماسک‌های خانگی پیشنهادی مناسب برای مقابله با کووید-۱۹: طبق گفته دانشمندان کانادایی، ماسک‌های خانگی جایگزینی مناسب برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا هستند.
نتایج بررسی های جدید درباره ماسک‌های پارچه‌ای خانگی اعلام شد: پژوهشگران می‌گویند ماسک‌های خانگی تولید شده از البسه مستعمل، روتختی، ملحفه و غیره می‌توانند به جلوگیری از شیوع ویروس کرونا کمک کنند، البته با ماسک خانگی از ابتلا به کرونا پیشگیری کنید.
کتاب آموزش گام به گام ساخت ماسک جراحی در منزل به شما طریقه ساخت ماسک در منزل را آموزش می دهد. این روز‌ها انواع مختلفی از ماسک در بازار وجود دارد اما بدون مراجعه به بازار هم می‌شود ماسک خانگی تهیه و استفاده کرد. استفاده از ماسک‌های صورت برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا توصیه می‌شود.

 • کدام ماسک پارچه‌ای خانگی کارآمدتر است؟
 • اما کدام نوع ماسک پارچه‌ای خانگی بیشترین حفاظت را ایجاد می‌کند؟
 • آیا ماسک‌ خانگی می‌تواند به اندازه ماسک‌ جراحی جلوی ویروس بگیرند؟
 • آیا ماسک های خانگی در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر هستند؟
 • کدام ماسک‌ها ما را در برابر کرونا محافظت می‌کنند؟
 • چرا استفاده از ماسک در جلوگیری از همه‌گیری ویروس کرونا اهمیت دارد؟
 • چه موادی برای ساخت ماسک خانگی مناسب هستند؟
 • کدام ماسک برای مقابله با کرونا بهتر است؟
 • کدام ماسک برای مقابله با کرونا بهتر است؟
 • آیا در مقابله با کرونا تاثیر ماسک صورت از واکسن بیشتر است؟

آیا ماسک‌ خانگی می‌تواند به اندازه ماسک‌ جراحی جلوی ویروس بگیرند؟ یک پژوهش به بررسی تاثیر ماسک‌ها روی کرونا ویروس‌های فصلی پرداخته‌اند. ماسک‌های پارچه‌ای خانگی در صورت داشتن سه ویژگی می‌توانند همان ماسک پزشکی یا جراحی مقاومت بالایی در برابر ویروس کرونا ایجاد کند.
طرز تهیه ماسک خانگی: امروزه به دلیل شیوع بیماری کرونا همه شهروندان ملزم به استفاده از ماسک هستند به خاطر صرفه جویی در هزینه ها و اینکه ماسکی با به میل خودمان داشته باشیم. کتاب آموزش گام به گام ساخت ماسک جراحی در منزل به شما طریقه ساخت ماسک در منزل را آموزش می دهد.
استفاده از تجهیزات حفاظت فردی در برابر کرونا ویروس اهمیت زیادی دارد. با این حال هنوز سوالات بسیاری در مورد این وسایل و نحوه‌ استفاده از آنها مطرح می‌شود. با ماسک خانگی از ابتلا به کرونا پیشگیری کنید. براساس توصیه های متخصص ویروس شناسی پزشکی، اگر خرید ماسک برایتان امکان پذیر نیست می توانید از ماسک خانگی استفاده کنید.
کتاب آموزش گام به گام ساخت ماسک جراحی در منزل به شما طریقه ساخت ماسک در منزل را آموزش می دهد. آموزش ساخت ماسک بهداشتی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا نشان می‌دهد استفاده از ماسک، حتی نمونه‌های خانگی می‌تواند مانع از سرایت ویروس کرونا شود و تاثیر زیادی بر حفظ سلامت افراد داشته باشد.
در یک تحقیق علمی، عملکرد ۱۴ نوع ماسک در مقابله با ویروس کرونا آزمایش نظیر ماسک ها کتانی خانگی در کاهش قطرات تنفسی تولید شده می باشد. ماسک‌ها به جلوگیری از گسترش ویروس کرونا کمک می‌کنند اما همانگونه که بسیاری از والدین متوجه شده‌اند، آشنا کردن کودکان با پدیده ماسک زدن کار مهمی است.
در یک تحقیق علمی، عملکرد ۱۴ نوع ماسک در مقابله با ویروس کرونا آزمایش شده است. بهترین نوع ماسک ها، ماسک N95 بدون فیلتر، جراحی و کتانی است. این ماسک بیشترین تاثیر را در پیشگیری از ویروس کرونا دارد. محققان در یک مطالعه آزمایشی دریافتند؛ ماسک‌های N۹۵ بدون سوپاپ در متوقف ساختن قطرات ریز ناشی از صحبت کردن و در نتیجه پیشگیری از ابتلا به کمک می کند.
بر اساس نتایج قطعی تحقیقات علمی، استفاده از ماسک در پیش‌گیری و مبارزه با ویروس بسیار موثر است. توصیه هایی در مورد بیماری ویروس کرونا (کوید ۱۹): چگونه ماسک بزنیم، استفاده کنیم، در بیاوریم و دور بیندازیم. قبل از اینکه ماسک بزنید، دستهای خود را با آب و صابون بشویید یا با محلولهای الکلی ضدعفونی کنید.
کتاب آموزش گام به گام ساخت ماسک جراحی در منزل به شما طریقه ساخت ماسک در منزل را آموزش می دهد. یافته‌های علمی حاکی از اثربخش بودن پوشیدن صحیح ماسک دربرابر همه‌گیری کرونا است و پوشیدن ماسک‌های پارچه‌ای خانگی نیز در صورتی نداشتن ماسک استاندارد مهم است.
استفاده از ماسک برای محافظت در مقابل ویروس کرونا: استفاده از ماسک برای محافطت در مقابل ویروس کرونا در اجتماعات، حین مراقبت از بیماران در منزل اهمیت دارد. استفاده از ماسک برای پیشگیری از کرونا الزامی است. میزان انتقال ویروس کرونا از طریق ذرات و قطرات تنفسی به هنگام استفاده از ماسک‌های پزشکی تا ۷۵ درصد و گاهی تا ۸۵ درصد هم کاهش داده می شود.

 • میزان انتقال کرونا درصورت استفاده از ماسک چقدر است؟
 • دقیقا ماسک چگونه از شیوع کرونا جلوگیری می‌کند؟
 • استفاده از چه ماسکی مانع انتقال کرونا نمی‌شود؟
 • آیا افراد سالم هم در طغیان بیماری کووید-۱۹ ماسک بزنند؟
 • تولید ماسک محافظتی با قابلیت تاثیر بر ویروس کرونا در منزل امکانپذیر است؟
 • چگونه از خطر ابتلا به کووید-۱۹ در امان بمانیم؟
 • چرا شیلد پلاستیکی جایگزینی ایمن برای ماسک پارچه ای نیست؟
 • چگونه از فردی که به کووید-۱۹ مبتلا شده در خانه مراقبت کنیم؟
 • آیا ماسک شدت علائم بیماری را در مبتلایان به کووید-۱۹ کاهش می دهد؟
 • آیا پوشیدن ماسک صورت می تواند از COVID-19 محافظت کند؟

آزمایش مدل علمی معمول برای الگوبرداری از نحوه شیوع ویروس کرونا نیست، ولی تاثیر استفاده از ماسک و پوشاندن صورت را در انسان نشان می دهد. کتاب آموزش گام به گام ساخت ماسک جراحی در منزل به شما طریقه ساخت ماسک در منزل را آموزش می دهد.
استفاده از ماسک ساده‌ترین و موثرترین روش برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در جامعه است. با این حال، متخصصان توصیه هایی در مورد بیماری ویروس کرونا (کوید ۱۹) و چگونه ماسک بزنیم، استفاده کنیم، در بیاوریم و دور بیندازیم. قبل از اینکه ماسک بزنید، دستهای خود را با آب و صابون بشویید یا با محلولهای الکلی ضدعفونی کنید.
کتاب آموزش گام به گام ساخت ماسک جراحی در منزل به شما طریقه ساخت ماسک در منزل را آموزش می دهد. این ماسک حتی پس از ۵۰ بار شستشو قابلیت خنثی سازی سارس و کووید ۱۹ را دارد. راهکارهای پیشگیری از ابتلا به کووید-۱۹ (COVID-19) : COVID-19 یک بیماری ویروسی ناشی از ویروس کرونا که به تازگی کشف شده، اطلاعات بیشتر از طرف CDC و چگونگی تمیز کردن ماسک در این محل ارائه شده است.
تقسیم بندی انواع ماسک بر اساس قابلیت پیشگیری از کووید. -. ۱۹. بر اساس قابلیت. فیلتراسیون ویروس. SARS-CoV-2. با توجه به قطر این ویروس )بین. ۵۰. الی. ۲۰۰. نانومتر. در این روزها که استفاده از ماسک مهمترین وسیله برای پیشگیری از ابتلا و انتقال ویروس کرونا می‌باشد.
برای مراقبت در برابر کووید-۱۹: ماسک بپوشید. ﻣﺎﺳﮏ ﻫﺎ ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﻨﺪ ﺧﻄﺮ اﺑﺘﻼ ﺑﻪ وﯾﺮوس از ﻃﺮﯾﻖ ﺑﺰاق ﯾﺎ ﻗﻄﺮات ﻣﺨﺎﻃﯽ را ﮐﻪ در ﻫﻨﮕﺎم ﺻﺤﺒﺖ ، ﺳﺮﻓﻪ ﯾﺎ ﻋﻄﺴﻪ ﺑﻪ ﻫﻮا ﻣﻨﺘﻘﻞ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ را مسدود کند.
کتاب آموزش گام به گام ساخت ماسک جراحی در منزل به شما طریقه ساخت ماسک در منزل را آموزش می دهد. آیا شیلدهای صورت می توانند از پخش شدن کرونا جلوگیری کنند؟ ماسک صورت در مرکز توصیه های CDC برای محافظت از خود و دیگران در برابر کرونا باقی می ماند.
تمام حقایق علمی درباره ماسک؛ از نحوه استفاده تا ماسک‌های استاندارد – این نوع ماسک به هیچ عنوان نمی‌تواند مانع از انتقال کووید ۱۹ شود. شیوع بیماری، بیماری واگیردار، ویروس کرونا، کووید ۱۹، تدابیر پیشگیرانه برای مقابله با کووید-۱۹ در چارچوب تدابیر پیشگیرانه جهت مقابله با ویروس کرونا (کووید-۱۹)، در ماکن عمومی از ماسک استفاده می‌کنند.
استفاده از ماسک در افراد مبتلا به بیماری کووید-۱۹ مانع از آن می شود تا بیماری شدت پیدا کند. تغییر سبک زندگی سبب شکست کرونا می‌شود/ استفاده از ماسک موثرترین سلاح برای مبارزه با کووید ۱۹. کتاب آموزش گام به گام ساخت ماسک جراحی در منزل به شما طریقه ساخت ماسک در منزل را آموزش می دهد.
شیلد به اندازه ماسک در پیشگیری از کووید ۱۹ تاثیر ندارد. محققان معتقدند شیلدهای پلاستیکی جایگزین مناسبی برای ماسک در پیشگیری از بیماری کووید ۱۹ نیستند. کاهش ۳۰ درصدی علائم کرونا با ماسک تازه‌ترین یافته‌های دانشمندان دانشگاه MIT را بررسی می‌کند که دانستن آنها به کاهش ۹راه شیوع کووید- ۱۹ کمک می‌کند.
سئوالات مهم مرتبط با پیشگیری از بیماری ها با استفاده از ماسک خانگی: ویروس کرونا؛ چگونه خودمان ماسک درست کنیم؟ آیا ماسک‌های خانگی مانع کرونا ویروس می‌شوند؟ با ماسک خانگی چگونه از ابتلا به کرونا پیشگیری کنید؟ آیا ماسک‌های خانگی توان مقابله با کرونا را دارد؟ برای دانلود کتاب راهنمای ساخت ماسک جراحی در منزل به فروشگاه کتاب انتشارات ترجمک مراجعه کنید.

منابع مورد استفاده کتاب ساخت ماسک جراحی در خانه

 1. A. Tcharkhtchi, N. Abbasnezhad, M. Zarbini Seydani, N. Zirak, S. Farzaneh, M. Shirinbayan, An overview of filtration efficiency through the masks: Mechanisms of the aerosols penetration, Bioactive Materials, Volume 6, Issue 1, 2021, Pages 106-122, ISSN 2452-199X, https://doi.org/10.1016/j.bioactmat.2020.08.002.
 2. Rengasamy S, Miller A, Eimer BC, Shaffer RE. Filtration Performance of FDA-Cleared Surgical Masks. J Int Soc Respir Prot. 2009;26(3):54-70.
 3. CDC, N95 Respirators, Surgical Masks, and Face Masks, Centers for disease control and prevention, Available at: https://www.fda.gov/medical-devices/personal-protective-equipment-infection-control/n95-respirators-surgical-masks-and-face-masks [21th, October, 2020].
ارسال دیدگاه
توسط
تومان