تفاوت ترجمه و بومی سازی

تفاوت ترجمه و بومی سازی

ترجمه چیست؟ تفسیر چیست؟ تالیف چیست؟ بومی سازی (Localization) چیست؟ تفاوت ترجمه و بومی سازی چیست؟ تفاوت ترجمه و تفسیر چیست؟ تفاوت مترجم و مفسر چیست؟ اینها سئوالاتی است که در این وبلاگ پاسخ داده می شود. در این مقاله به این سئوال پاسخ می دهیم: تفاوت ترجمه با بومی سازی چیست؟

ترجمه فرآیند برگردان متن یا محتوای منبع به زبان مقصد یا هدف است. این متن یا محتوا می تواند سند، کتاب، محتوای وب، مواد آموزشی و مولتی مدیا باشد و برگردان به شکلی انجام می شود که برای مخاطبان، تماشاچیان یا شنوندگان و فراگیران هدف قابل فهم باشد.

بومی سازی فرآیند ترجمه و تطبیق اشکال مختلف محتوا یا محصولات به زبان و فرهنگ محلی یک ناحیه خاص است. زمینه انجام کار در بومی سازی نقش اساسی دارد. مثلا زمینه رسمی یا غیر رسمی داشتن محتوا، حقوقی یا غیر حقوقی بودن، ارتباط محتوا با بازاریابی و بازرگانی بین الملل روی نوع بومی سازی تاثیر دارد.

سه تفاوت اصلی ترجمه و بومی سازی

سه تفاوت اساسی بین ترجمه کردن و بومی سازی وجود دارد که عبارتند از:ترجمه و بومی سازی کتاب پزشکی

۱- بومی سازی به ناحیه و محل استفاده از محتوا بستگی دارد. یعنی ترجمه و تطبیق فرهنگی و عاطفی محتوا براساس فرهنگ و رسوم ناحیه یا منطقه ای که به زبان هدف صحبت می کنند بستگی دارد و اختصاصی آن ناحیه بومی سازی می شود.

۲- ترجمه از نظر فرهنگی خنثی است اما بومی سازی به تفاوت های فرهنگی حساس است. ترجمه فقط به بخش زبان متن کار داشته و نسبت به فرهنگ منطقه هدف خنثی است. اما بومی سازی براساس فرهنگ منطقه هدف انجام می شود و تطبیق فرهنگی بخش اساسی از بومی سازی را تشکیل می دهد.

۳- ترجمه بیشتر برای متن های فنی و تکنیکی مناسب است. متون علمی، دانشگاهی، حقوقی، تحقیقات، ترجمه پزشکی و مالی و بازرگانی از این نوع متون محسوب می شود و معمولا بومی سازی نیاز ندارد. اما بومی سازی برای محتوای دارای بار عاطفی و انگیزشی مناسب است. مثلا برگردان محتوای وبسایت یا محتوای بازاریابی به بومی سازی نیاز دارد.

فرق بومی سازی با ترجمه کردن در چیست؟

اگر با تجارت بین الملل یا بازرگانی بین المللی آنلاین سروکار داشته باشید، احتمالا زیاد با اصطلاحات مترجم، مفسر، بومی سازی، ترجمه و برگردان برخورد می کنید. اما ممکن است به این فکر بیافتید که ترجمه و بومی سازی با هم فرقی ندارند، هر دو برگردان یک زبان به زبان دیگر است. اما چنین نیست، ترجمه با بومی سازی فرق دارد.

در یک کلام می توان تفاوت اصلی آن ها را چنین بیان کرد: ترجمه روی محتوا انجام می شود، مابقی موارد بومی سازی است. مثلا وبسایتی را در نظر بگیرید که به چندین زبان خوانده و درک می شود! ترجمه اینکار را انجام می دهد. یعنی وبسایت را به زبان های مختلف ترجمه کرده و در اختیار مخاطبان قرار می دهند. اما ترجمه وبسایت به تنهایی کفایت نمی کند و ارزش افزوده ای ندارد.

از این به بعد بومی سازی است که موجب جذب مخاطبان و تبدیل آنها به مشتری می شود. در ادامه روش های استفاده از بومی سازی برای بهبود تجربه مشتریان و تقویت رابطه با مخاطبانی از زبان های مختلف و متنوع بحث می شود.

بهره برداری از تفاوت ترجمه با بومی سازی

ترجمه (Translation) گام اول بومی سازی (Localization) است و بایستی اطمینان حاصل کنید که محتوای شما به طور صحیح و کیفی به زبان هدف برگردان شده باشد.بومی سازی و ترجمه کتاب مهندسی

یکی از مواردی که باید در بومی سازی در نظر داشت، ویرایش ترجمه محتوا به زبان محلی ناحیه ای است که مخاطبان در آن قرار دارند. مثلا اگر وبسایت شما از فارسی به انگلیسی ترجمه شده است و مترجم از گویش امریکن برای ترجمه استفاده کرده است، اما بیشتر مخاطبان شما از اروپا و انگلستان هستند، بنابراین به ترجمه بریتیش نیاز دارید یا بالعکس.

تفاوت واژگان و هجی و لحن زبان در نواحی مختلف بایستی رفع شود و این دیگر ترجمه نیست بلکه بومی سازی است. تفاوت زبان موجب سردرگمی مشتریان می شود حتی زمانیکه به یک زبان اما با گویش و لحن متفاوت صحبت می کنند.

تفاوت ترجمه با بومی سازی در بازاریابی

زمان برگردان یک محتوای بازاریابی به زبان دیگر بایستی به این سئوال پاسخ داده شود: آیا راهبرد بازاریابی مورد نظر در مخاطبان هدف همان واکنش عاطفی را بر می انگیزد که در مخاطبان منبع ایجاد می کرد؟ ضرورتا ممکن است ترجمه صرف به این هدف نرسد. بازاریابی به تصویرپردازی و سرنخ های عاطفی نیاز دارد که در هر فرهنگی با هم فرق دارد.

اگر بخواهیم پیام بازاریابی در یک ناحیه یا کشور درست و مناسب انتقال یابد، بایستی علاوه بر ترجمه، محتوا را از نظر فرهنگی منطبق کنیم که بومی سازی گفته می شود. بنابراین بومی سازی مواد و آگهی های بازاریابی اغلب اثربخش تر از ترجمه ساده آنها است.

گاهی اوقات یک ویرایش جزئی کافی است. هرچند بعضی از کمپین ها به ویرایش و تطبیق فرهنگی اجتماعی زیادی نیاز دارد. ما به این فرآیند بازآفرینی (Transcreation) می گوئیم. بازآفرینش کلید موفقیت بازاریابی بین المللی محتوایی است که ترجمه می شود. بازاریابی با محتوای ترجمه و بازآفرینی شده همان تاثیر عاطفی را می گذارد که محتوای منبع بر مخاطب اولیه می گذارد. در این حالت از بازآفرینی محتوا همراه با تطبیق فرهنگی و خیالپردازی هدایت شده استفاده می شود.

ارز، تاریخ، زمان و واحد اندازه گیری

اکثر مشتریان کالاها و خدمات آنلاین ترجیح می دهند به ارز محلی خود خرید کنند. تاریخ و زمان محلی آنها در سایت قید شده باشد که راحتتر ساعات تحویل و تحول کالا و خدمات را محاسبه کنند. محاسبه هزینه های خرید کالا یا خدمات به ارز محلی راحتتر است. بنابراین اگر محتوا ترجمه شده و این موارد بومی سازی نشده باشد، ترجمه ارزش بازاری کافی را ندارد.

قراردادها، موافقت نامه و شرایط استفاده از خدمات

بومی سازی قراردادها، موافقت نامه و شرایط استفاده از خدمات براساس قوانین و مقررات محلی یکی از ملزومات تجارت بین الملل است. وقتی متن منبع ترجمه می شود، انتقال معنا صورت می گیرد اما مترجم بومی سازی و تطبیق با قوانین و مقررات محلی را انجام نمی دهد.

یکی از مواردی که باید در برگردان محتوای دارای ارزش قانونی و حقوقی انجام داد، ترجمه و سپس بومی سازی است تا با قوانین و مقررات مخاطب هدف هماهنگ باشد.

سئوالات پر تکرار و راهنما

یکی از مواردی که در ترجمه وبسایت و همچنین دستنامه بعضی از کالاها و خدمات دیده می شود ترجمه سئوالات پر تکرار و راهنمای استفاده از وبسایت یا نرم افزار است. اینکار علاوه بر اینکه مخاطب بین المللی را به زدن دکمه خرید وادار می کند بلکه سازمان انلاین را معتبر نشان می دهد.

بخاطر داشته باشید که ترجمه صرف این بخش ها کافی نیست. بلکه بایستی بومی سازی شود و با نگرانی های خاص هر منطقه و بازار هدف هماهنگ شود. مثلا مقررات و سئوالات مربوط به تحویل کالا، رعایت قوانین و مقررات بایستی بومی سازی شده و براساس مقررات محلی تدوین شود.

تصویرپردازی و طراحی

اگر یک تصویر هزار کلمه را می ارزد، تصاویر وبسایت بین المللی شما به مخاطبان هدف چه می گوید؟ زمان ترجمه وبسایت بایستی ترجمه و بومی سازی تصاویر و طراحی سایت را نیز در نظر داشت. بومی سازی براساس سلیقه، مقررات و اعتقادات و سنت های مخاطبان هدف انجام می شود. بایستی سنت های خانوادگی و ساختار خانواده را در نظر داشت.

مثلا وقتی وبسایت فروش البسه ترجمه می شود، بومی سازی عکس ها براساس فرهنگ و سنت های منطقه هدف اهمیت دارد. نوع خانواده و رفتارها و پوشش عمومی نیز روی ترجمه و بومی سازی این نوع وبسایت ها و محتوای دارای عکس تاثیر دارد.

ترجمه یا بومی سازی: کدامیک برای تجارت شما بهتر است؟

اگر مطمئن نیستید که ترجمه برای تجارت شما بهتر است یا بومی سازی، کافی است از مشاوران ما کمک بگیرید. با همکاری تیم ترجمه ترجمک می توانید وبسایت خود را ترجمه و بومی سازی کنید و به شیوه ای حرفه ای و مناسب با مخاطبان بین المللی خود همکاری کنید.

تیم ترجمه وبسایت ترجمک آمادگی دارد وبسایت شما را ترجمه و بومی سازی کرده و بیشترین اثربخشی ممکن را به کار شما بیافزاید. برای ترجمه وبسایت خود کافی است سفارش ترجمه وبسایت خود را ثبت کرده و منتظر تماس کوردیناتور ترجمک بمانید. بهترین ترجمه و بومی سازی وبسایت خود را از تیم ترجمه وبسایت ترجمک بخواهید.

توجه: مطلب زیر ماشینی بوده و با هدف سئو و بهینه سازی بازدید سایت درج شده است. نیازی به خواندن آن نیست.

بومی سازی یا Localization چیست و چه تفاوتی با ترجمه دارد؟ بومی سازی و ترجمه دو شکل قابل انتقال مفاهیم از زبان مبدا به مقصد هستند. فقط کمی با هم تفاوت دارند. تفاوت بومی سازی ترجمه؟ بومی سازی یا ترجمه؟ تفاوت این دو چیست؟ ترجمه و بومی سازی ترجمه و بومی‌سازی وبسایت در اغلب اوقات بطور نادرست به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، به گونه‌ای که مرز آنها مشخص نیست.
بومی سازی یا Localization چیست و تفاوت آن با ترجمه در چیست؟ با وجود آنکه بومی سازی (localization) و ترجمه دو شکل متفاوت از انتقال یک پیکره کلی از زبان مبدا به مقصد هستند اما بین این دو تفاوت هایی وجود دارد. از جمله تفاوت زمینه ای، فرهنگی و تخصصی یا عاطفی بودن محتوا.بومی سازی چیست ؟ بومی سازی در ترجمه به عنوان «جایگزینی تفاوت های زبانی و فرهنگی متن خارجی با متنی قابل فهم برای خواننده زبان مقصد» تعریف می شود. بومی سازی و ترجمه دو شکل قابل انتقال مفاهیم از زبان مبدا به مقصد هستند. فقط کمی با هم تفاوت دارند.ترجمه کتاب حسابداری همراه با بومی سازی

 • بومی‌سازی وب سایت در مقایسه با ترجمه سایت چه تفاوتی دارد؟
 • آیا در ترجمه سایت بومی سازی نیاز است؟
 • تاثیر بومی سازی و بیگانه سازی بر درک مطلب کودکان از ترجمه چیست؟
 • تفاوت ترجمه و بومی سازی چیست؟
 • بومی سازی در ترجمه به چه معنی است؟
 • تفاوت بومی سازی و شخصی سازی در چیست؟
 • بومی سازی چیست و برای چه نوع محتوایی لازم است؟
 • معنی بومی سازی در ترجمه بازرگانی و مدیریت چیست؟
 • بومی سازی تکنولوژی و متون فنی به چه معنی است؟
 • بیگانه سازی در ترجمه چه موقع رخ می دهد؟
 • منظور از بومی سازی چیست و نقش بومی سازی در ترجمه متون پزشکی چیست؟
 • فواید بومی سازی، محلی سازی در مقابل ترجمه چیست؟

تفاوت ترجمه و بومی سازی: محلی سازی در مقابل ترجمه و تفاوت آنها چیست؟ ترجمه و بومی سازی اغلب بطور قابل تعویض استفاده می شود به گونه ای که اختلاف بین این دو تقریباً مشخص نیست. تفاوت ترجمه و بومی سازی برای هر شرکتی که به دنبال دستیابی به بازارهای بین المللی است می داند اولین قدم ترجمه مطالب به زبان مخاطب هدف است.

اهمیت بومی سازی در ترجمه تاکید شده است. برای بومی سازی موفق شما باید یک مترجم حرفه ای زبان مادری را استخدام کنید که بتواند تفاوت های زبان و فرهنگ و سنن مقصد را درک کند. حالا آیا شما برای محلی سازی آماده هستید؟ آیا کاربرد مفاهیم ونوتی (بومی سازی و بیگانه سازی) در ترجمه را می شناسید.

کاربرد مفاهیم ونوتی (بومی سازی و بیگانه سازی) در ترجمه فارسی عناصرفرهنگ محور در ژانر های سیاسی و کمدی و بازرگانی است. مترجم نیتیو برای بومی سازی لازم است. کامل‌ترین راهنمای ترجمه نیتیو (Native Translation) و تفاوت میان ترجمه فردی که به زبان انگلیسی تسلط دارد با فردی که نیتیو به شمار می رود روشن است.

چهار مفهوم بنیادی صنعت ترجمه شامل ترجمه تخصصی، بومی سازی، تطابق فرهنگی و منطقه ای و هماهنگی است. ترجمه تنها یکی از چندین عنصر فرآیند بومی سازی است. هدف از ترجمه این است که با در نظر گرفتن تفاوت های فرهنگی و منطقه ای بین زبانهای مبدا و مقصد هماهنگی ایجاد کرد.

ترجمه و بومی سازی تصاویر: بومی سازی تصاویر جهت جذب مخاطب از اهمیت بالایی برخوردار است. بومی سازی فرایندی جهت درک تفاوت های موجود در تصاویر شناخته شده جهانی و محلی است و روی جذب مخاطبان و تبدیل مخاطب به مشتری ترجمه مهم است.

مزایای تجاری بومی‌سازی وب‌سایت نسبت به ترجمه صرف زیاد است. تفاوت بین یک وب سایت که به خوبی ترجمه شده است با وب سایتی که مفید و جذاب است برای مقایسه ترجمه با بومی سازی باید این نکته را در نظر بگیرید که مخاطبان فرهنگ و علائق شخصی و بومی خود را ترجیح می دهند. مثلا تاریخ منطقه خود را به تاریخ میلادی ترجیح می دهند.

بومی‌سازی صرفا تغییر نوشته‌های یک محصول نیست که با ترجمه آن، برنامه بومی شده باشد. بومی‌سازی یک پروسه زمان‌بر و پیچیده است و بومی سازی و ترجمه دو شکل قابل انتقال مفاهیم از زبان مبدا به مقصد هستند. فقط کمی با هم تفاوت دارند. بومی‌سازی فرآیندی است که طی آن یک محصول برای کار در یک محیط خاص آماده می‌شود. این فرآیند شامل مراحل متفاوتی است و در آن معنی بومی سازی یعنی فراهم آوردن امکان استفاده از یک ابزار، راهکار، صنعت یا دانش در محلی که در آن تولید نشده است یا هدف تولید کننده، استفاده در محل مورد نظر استفاده کننده است.

اما بومی‌سازی چیست؟ در معنی کلی بومی‌سازی به معنی تغییر اساسی در یک روند و فعالیت و همسوسازی آن فعالیت با اهداف و الزامات محلی و منطقه‌ای است، بومی سازی Localization است و با وجود آنکه بومی سازی ( localization ) و ترجمه دو شکل متفاوت از انتقال یک کالبد کلی از زبان مبدا به مقصد هستند اما بین این دو تفاوت هایی وجود دارد.تقویت روزمه کارشناسی ارشد

 1. بومی سازی چیست؟
 2. اصلاً چرا بومی سازی مورد نیاز است؟
 3. بومی سازی در صنعت به چه معنی است؟
 4. آداپتاسیون (Adaptation) و بومی سازی چیست؟
 5. منظور از بومی سازی چیست؟
 6. بومی سازی در ترجمه به چه منظور است؟
 7. چرا بومی سازی تکنولوژی اهمیت دارد؟
 8. شخصی سازی چیست؟
 9. معنی بومی سازی و محلی سازی چیست؟
 10. تعریف بومی سازی و فناوری بومی چیست؟
 11. مولفه های بومی سازی کدام است؟

بومی سازی به قصد رفع موانع فرهنگی انجام می شود. رفع موانع فرهنگی یکی از اصلی‌ترین اهداف و کارکردهای بومی‌سازی در ترجمه محسوب می‌شود. بومی سازی و ترجمه دو شکل قابل انتقال مفاهیم از زبان مبدا به مقصد هستند. فقط کمی با هم تفاوت دارند.

ترجمه وبسایت فرآیندی است که طی آن، محتوای سایت شما تنها با جایگزینی واژه به واژه از زبان اصلی خودتان به زبانی دیگر ترجمه می شود. بومی‌سازی وبسایت شامل ترجمه متن و تطبیق فرهنگی متن و تصاویر و کلیه محتوای وبسایت است.

بومی سازی و چندزبانه کردن وب سایت. این روزها و باتوجه به رشد روزافزون دنیای دیجیتال و اینترنت، بسیاری از کسب و کارها فضای کاری خود را به دنیای انلاین زیاد شده است. اما ترجمه سایت به چه زبانی انجام می‌شود؟ آیا امکان سفارش تولید محتوا و ترجمه سایت را دارد؟ ترجمه سایت برای چه سایت‌هایی کاربرد دارد؟ آیا امکان ترجمه فوری برای محتوای سایت وجود دارد؟ معادل انگلیسی بومی سازی چیست؟

خدمات بومی سازی و ترجمه محتوای سایت مطابق با استاندارد های بین المللی. ترجمه سایت، ترجمه اپلیکیشن و نرم افزار، ترجمه و تولید محتوا چند زبانه. ترجمه معناهای ضمنی فرهنگی: حفظ بیگانه یا بومی سازی ، زیرا اگر مترجم ناقل واژه هاست، ناقل فرهنگ نیز محسوب می شود.تقویت روزمه مصاحبه دکترا

بومی سازی Localization چیست و تفاوت آن با ترجمه در چیست؟ احتمالا با دو واژه ترجمه (Translation) و بومی سازی (Localization) عموما در برگرداندن متون و در وب سایت ها و اپلیکیشن های گوشی ها خود مواجه شده اید. آیا در ترجمه سایت بومی سازی نیاز است‎ و در مورد خدمات ترجمه سایت و بومی سازی محتوای متنی نظرات مختلفی می باشد.

بومی سازی در ترجمه انگلیسی به فارسی و ترجمه فارسی به انگلیسی و نیاز به فارسی سازی یا بومی سازی؟ صرفا یک محتوا تنها به زبان فارسی ترجمه شده و از آن با عنوان پروژه بومی سازی نام برده شده است. اما بومی‌سازی وب سایت، ترجمه مقاله، ترجمه کتاب و ترجمه تخصصی برآورد هزینه ترجمه از ترفندهای بومی سازی در ترجمه فارسی فیلم و مولتی مدیا نیست.

ترجمه و بومی سازی کتاب های عمومی و تخصصی، ترجمه و محلی سازی وب سایت و هر گونه متن تخصصی و عمومی خود را به ما بسپارید. انتشارات ترجمک دارای تیم های مجرب در ترجمه کتاب های پزشکی، ترجمه کتاب های فنی و مهندسی، ترجمه کتاب های علوم تربیتی و تربیت بدنی و ورزش، ترجمه کتاب های مدیریت بازرگانی و مدیریت صنعتی، ترجمه کتاب های حسابداری است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان